Shadow

Rośliny ogrodowe wrażliwe na mróz

Co prawda ostatnie lata przyzwyczaiły nas do łagodnych zim, jednak musimy pamiętać że w styczniu czy lutym nadal możemy spodziewać się siarczystych mrozów. Większość z nas chroni rośliny przed mrozami agrowłókniną. Jednak czy wszystkie potrzebują takiej ochrony i czy dla tych które jej potrzebują jest wystarczająca?

Przeczytaj koniecznie: Jak chronić rośliny przed zimą i mrozami?

Styczeń i luty bywają w Polsce naprawdę mroźne. Jeszcze nie tak dawno nikogo nie dziwiły temperatury -20 czy -30 stopni. Dla większości naszych rodzimych gatunków, takie mrozy to coś zupełnie normalnego i dadzą sobie radę nawet bez naszej pomocy, ale nie wszystkie.

Rośliny ogrodowe wrażliwe na mróz
Rośliny ogrodowe wrażliwe na mróz

ROŚLINY WRAŻLIWE NA MRÓZ

– Liściaste zimozielone, tak jak np. bukszpany, laurowiśnie, różaneczniki, ostrokrzewy, pierisy.

– Te które rosną w donicach, szczególnie iglaki.

– Rośliny które posadziliśmy stosunkowo niedawno, szczególnie drzewka owocowe i krzewy.

– I oczywiście wszystkie te, które w naturze rosną w cieplejszych warunkach, np. hebe, cyprys, hortensja ogrodowa, judaszowiec, klon palmowy, cedr i dużo innych.

Rośliny wrażliwe na mróz
Rośliny wrażliwe na mróz

CO ROBIĆ BY OGRANICZYĆ RYZYKO PRZEMARZNIĘCIA

Rośliny wrażliwe na mróz, warto sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru. Cebulki, bulwy i kłącza które nie zimują, przed nadejściem zimy musimy wykopać i przechować do wiosny w miejscu gdzie temperatura nie spadnie poniżej 0 stopni C. Krzewy i drzewa przed mrozem zabezpieczamy białą agrowłókniną oraz podstawę ich pni obsypujemy kopczykami. Podobne zabiegi przeprowadzamy u nowo posadzonych roślin, które teoretycznie są odporne na mróz, bowiem ich odporność może wzrastać dopiero w kolejnych latach. Więcej o ochronie roślin przed mrozem: Jak chronić rośliny przed zimą i mrozami?

Hortensje w okresie zimowym
Hortensje w okresie zimowym

ROŚLINY ZIMOZIELONE

Nie wszystkie są bardzo wrażliwe na mróz, ale może im zaszkodzić zimowe słońce i brak wody. Dlatego przed nadejściem mrozów warto je osłonić przed zimnym wiatrem i ostrym słońcem przy pomocy agrowłókniny, tkaniny jutowej lub siatek cieniujących. Warto je także ściółkować torfem, ziemią lub korą, dzięki temu woda będzie wolniej odparowywać, natomiast przed nadejściem zimy kilkakrotnie je obficie podlać. Nie zapominajmy również o podlewaniu ich zimą w okres bezśnieżnych i bezdeszczowych .

Klony podczas zimy
Klony podczas zimy

ROŚLINY W DONICZKACH

Jeżeli pozostawiamy takie rośliny w ogrodzie, na balkonie lub na tarasie, również musimy je zabezpieczyć. Bardzo pomocny okazuje się styropian, warto go podstawić pod doniczki, będzie skutecznie izolował korzenie przed mrozem. Doniczki, możemy dodatkowo owinąć agrowłókniną. Możemy je również przenieść w bardziej osłonięte od wiatru miejsce i donice obsypać kopczykiem z ziemi. Możemy je także schować do kartonów, drewnianej skrzyni i dodatkowo obłożyć je gazetami. Nie zapominajmy jednak o podlewaniu, nie powinniśmy doprowadzić do tego by ziemia w doniczce całkowicie przeschła.


Przeczytaj również:

Jak chronić rośliny przed zimą i mrozami?

Jak zabezpieczyć trawnik na zimę?

Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą

Rośliny ogrodowe kwitnące zimą

Jak dbać o pelargonie zimą?

Foto: Pexels i Pixabay

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *