Jak przygotować ogród i oczko wodne na zimę? Koniec jesieni, to jeszcze nie koniec prac w ogrodzie. Oczywiście ich czasochłonność jest zależna od tego jak duży posiadamy ogród. Rośliny co prawda nie wymagają już takiej pielęgnacji jak dotychczas, ale większość z nich wymaga przygotowania do nadchodzącej zimy.
Jeżeli tylko pogoda nam na to pozwoli to powinniśmy nie zwlekać, lecz wykonać kilka koniecznych prac. Pamiętajmy przy tym że nie tylko ogród wymaga jeszcze trochę pracy. Także ogrodowy basen lub oczko wodne należy odpowiednio zabezpieczyć przed mrozami.

PODLEWANIE
Jak tylko długo nam pogoda na to pozwoli, to nie powinniśmy w przypadku braku deszczu zapominać o podlewaniu. Szczególnie będą tego potrzebować rośliny zimozielone, np. iglaki, laurowiśnie, azalie, bukszpany, różaneczniki, pierisy czy kiścienie. Rośliny te bowiem, muszą zgromadzić odpowiednie zapasy wody, aby przetrwać okresy mrozu i suszy podczas zimy. Również w czasie okresowych zimowych odwilży powinniśmy wykorzystać te chwile na podlanie roślin. Podlewania do późnej jesieni oraz w czasie zimowych odwilży będą wymagały również nowo posadzone krzewy i drzewa.

NAWOŻENIE
Jeżeli na jesień posadziliśmy nowe drzewka owocowe, dobrze będzie zastosować nawożenie przed zimą obornikiem. Pamiętajmy przy tym by dobrze wymieszać (przekopać) go z ziemią. Zabieg ten możemy powtórzyć co 3-4 lata. Również na grządkach z warzywami możemy użyć obornika lub potasowych i fosforowych nawozów mineralnych.
SPRZĄTANIE
Pod drzewami nie powinniśmy pozostawić nadmiernej ilości liści, mogą być one bowiem doskonałym schronieniem dla gryzoni. Z zebranych liści możemy zrobić nawóz ogrodowy.
Więcej na: Jak zrobić ziemię (nawóz) z liści drzew
Porządek powinniśmy zrobić również na grządkach czy rabatach, przede wszystkim powinniśmy usunąć z nich resztki roślin, mogą one bowiem stać się idealnym miejscem do rozmnażania grzybów lub bakterii.

TRAWNIK
Na koniec października powinniśmy wykonać ostatnie koszenie trawnika i dokładnie zebrać z niego pozostałości skoszonej trawy. Jeżeli pogoda nadal dopisuje czasem wymagane jest skoszenie trawy jeszcze w listopadzie. Na zimę powinna mieć około 4 cm wysokości.
Więcej na: Jak zabezpieczyć trawnik na zimę?
OCZKO WODNE
Jeżeli mamy małe oczka wodne, o powierzchni do 15 m2 i głębokości mniejszej niż 1 m wodę powinniśmy z nich całkowicie wypompować. A rośliny oraz rybki przezimować w chłodnym pomieszczeniu w pojemnikach z wodą. Z większych zbiorników nie musimy wypompowywać wody, krajowe gatunki ryb przetrwają w nich zimę, jedynie musimy pamiętać o tym by jesienią przestać dokarmiać ryby. By pomóc przetrwać im panujące zimą mrozy i zapewnić dostęp tlenu, na wodzie możemy pozostawić kawałek styropianu, specjalną grzałkę lub przy brzegach oczka pozostawić na zimę zarośla. Woda wokół nich trudniej będzie zamarzać.
Większość roślin przetrwa w większym oczku wodnym zimę, wyjątkiem jednak są hiacynty wodne, salwinie pływające czy pistie. Te rośliny powinniśmy przenieść na zimę do akwarium które będzie stało w jasnym pomieszczeniu w temperaturze około 18°C. Jeżeli chodzi natomiast o filtry, lampy UV i oświetleniowe, fontanny oraz inny sprzęt, możemy go pozostawić w wodzie jedynie tylko wtedy, jeżeli oczko jest na tyle duże, że zimą nie zamarza całkowicie.

NARZĘDZIA
Ręczne narzędzia wystarczy jeżeli przed zimą przetrzemy szmatką. Przy elektrycznych narzędziach trzeba zadbać przede wszystkim o ich części tnące, czyli musimy je dokładnie oczyścić i jeżeli tego wymagają naostrzyć przed zimą. Pilarki, nożyce do żywopłotu czy też łańcuchy, również oczyszczamy oraz smarujemy olejem przemysłowym. Przy narzędziach spalinowych, oprócz oczyszczenia, naostrzenia i naoliwienia części tnących powinniśmy również zadbać o to aby wypalić przed zimą znajdujące się w nich resztki paliw, inaczej będzie się ono rozwarstwiać i może zniszczyć nam silnik. Wymiany filtrów, olejów oraz przegląd silników, powinniśmy wykonać dopiero na wiosnę, przed rozpoczęciem kolejnego sezonu.
Przeczytaj również:
Pielęgnacja roślin iglastych jesienią i zimą
Które rośliny wykopujemy przed zimą
Czym dokarmiać zwierzęta zimą?
Jak chronić rośliny przed zimą i mrozami?

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!