Jesienne astry, czyli popularne Marcinki. Możemy wyróżnić aż 600 gatunków astrów. Nie są trudne w uprawie i zdecydowanie dodadzą kolorów naszemu ogrodowi jesienią, ponieważ ich kwitnienie trwa od sierpnia aż do pierwszych przymrozków. Tak więc zdecydowanie, możemy powiedzieć że to właśnie te kwiaty królują jesienią w ogrodzie.

Astry możemy podzielić na dwie grupy, jednoroczne – które zakwitają wcześniej, oraz bylinowe zwane potocznie Marcinkami. Ze względu na małe wymagania, oraz dlatego że zimują w gruncie są idealnymi kwiatami nawet dla początkujących ogrodników. Dodatkowo, będą stanowić piękną ozdobę naszych ogrodów, gdy inne kwiaty już przekwitną.
UPRAWA I WYMAGANIA
Najpiękniej będą kwitły w pełnym słońcu, w półcieniu też dadzą sobie radę, ale ich kwitnienie będzie już mniej obfite. Gdy już przekwitną, powinniśmy je tuż przy ziemi przyciąć.
Astry lubią wodę, szczególnie w czasie suszy powinniśmy je obficie podlewać.
Najlepiej będą rosły i kwitły na żyznej i przepuszczalnej glebie o pH 6,0. Nawozić powinniśmy je gdy są jeszcze w okresie wegetacji, nawozami wieloskładnikowymi.
Mogą rosnąć w jednym miejscu kilka lat, ale możemy je w prosty sposób rozmnożyć. Wystarczy tylko podzielić ich bryłę korzeniową i posadzić je w innym miejscu. Najlepszymi miesiącami na rozmnażanie Marcinków, będą kwiecień i maj.

KWITNIENIE
Astry jesienne (Marcinki) rozpoczynają swoje kwitnienie najczęściej pod koniec sierpnia, czyli wtedy gdy inne kwiaty kończą już swoje kwitnie. Dzięki temu ożywią nasz ogród jesienią. W zależności od odmiany, ich kwiaty mają różne barwy: niebieską, fioletową, różową lub białą.

GDZIE SADZIĆ
Jak już wspominałem jest bardzo wiele gatunków astrów, jedne są niskie a inne mogą osiągnąć nawet 180 centymetrów wysokości. Wysokie astry będą doskonale się prezentować przy budynkach, lub wzdłuż płotów, jak również będą tworzyły piękne tło dla niższych roślin. Niższymi odmianami Marcinków możemy obsadzić obwódki rabat. Pięknie będą również się prezentować wzdłuż ścieżek, czy chodników. Możemy również posadzić je na skalniakach. Przy wyższych odmianach, pamiętajmy że rośliny ze względu na swoją długość, mogą wymagać podpórek.

Przeczytaj również:
Czym nawozić rośliny ogrodowe jesienią?
Kwiaty cebulowe sadzone jesienią
Jak zabezpieczyć trawnik na zimę?
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!