Po wypiciu herbaty, pozostałe w szklance fusy najczęściej wyrzucamy do kosza na śmieci. W najlepszym przypadku wylądują w kompostowniku, lub miejmy nadzieję że chociaż w koszu bio. A przecież możemy wykorzystać je w naszych domach ponownie. Stosując je jako nawóz dla roślin doniczkowych lub ogrodowych.

Przeczytaj również: Nawóz z resztek kuchennych i roślinnych
CZY WARTO ZASTOSOWAĆ FUSY Z HERBATY JAKO NAWÓZ DO ROŚLIN?
Fusy z herbaty najbardziej przydatne będą roślinom które chcemy wzmocnić. Zawarte w nich substancje dostarczą roślinom podstawowe substancje odżywcze. Dlatego warto nimi podsypać rośliny, które wykazują oznaki osłabienia.
Przeczytaj również: Jak zrobić ziemię (nawóz) z liści drzew

JAKI WPŁYW NA GLEBĘ I ROŚLINY MAJA FUSY Z HERBATY
Fusy z herbaty są źródłem kwasów organicznych, garbników działających przeciwbakteryjnie, olejków eterycznych oraz takich pierwiastków, jak azot, fosfor, potas, wapń, żelazo czy magnez. Tak więc mogą dostarczyć roślinom więcej składników pokarmowych, niż mogłoby się nam wydawać. Najwięcej składników odżywczych znajdować się będzie w herbacie zielonej i białej, z bardzo prostej przyczyny – jest ona najmniej przetworzona. Mniej składników odżywczych, odnajdziemy za to w herbacie czarnej, ale będzie ona nieco silniej zakwaszać glebę.

WARTO ZAUWAŻYĆ ŻE WIELE RZECZY KTÓRE NA CO DZIEŃ UŻYWAMY, MOŻNA ZASTOSOWAĆ PONOWNIE, LUB UŻYĆ ICH DO NIECO INNYCH CELÓW. W PRZYPADKU HERBATY, POWINNIŚMY JEDNAK PAMIĘTAĆ BY UNIKAĆ HERBAT SŁODZONYCH CZY TEZ SMAKOWYCH. HERBATY POWINNY BYĆ PO PROSTU NATURALNE. NAWÓZ Z TAKICH HERBAT, NASZE ROŚLINY Z PEWNOŚCIĄ DOCENIĄ I ODWDZIĘCZĄ SIĘ NAM PODCZAS KWITNIENIA PIĘKNYM WYGLĄDEM.
Przeczytaj również: Czosnek w ochronie roślin

JAK FUSY Z HERBATY ZASTOSOWAĆ DO NAWOŻENIA ROŚLIN
Fusy z herbaty możemy wrzucić na kompost, możemy je zastosować jako suchy nawóz lub zrobić z nich nawóz w płynie. Pozostałe fusy po wypiciu herbaty możemy zakopać w ogrodzie pod roślinami. Można je także włożyć do ziemi znajdującej się w doniczkach roślin które uprawiamy w domu.
Możemy również położyć na dnie doniczek podczas przesadzania lub sadzenia kwiatów, dzięki temu dostarczymy roślinom substancje odżywcze, użyźnią one glebę przyczyniając się do podwyższenia poziomu próchnicy, a także pomogą utrzymać optymalną wilgotność podłoża. Jeżeli chcemy uzyskać nawóz w płynie, to zużyte fusy na około 12h pozostawiamy zalane wodą, następnie podlewamy nią rośliny.
Przeczytaj również:
Kiedy nawozić ziemię i trawnik obornikiem granulowanym
Czym nawozić rośliny ogrodowe jesienią?
Gnojówka z Wrotyczu – naturalny środek ochronny roślin

Cześć! Mam na imię Artur i od lat fascynuję się roślinami – ich uprawą, pielęgnacją oraz zgłębianiem tajników ogrodnictwa i hodowli roślin doniczkowych. To moja pasja, którą chcę dzielić się z innymi. Dlatego tworzę artykuły na Stacja Ogród – miejscu pełnym inspiracji, sprawdzonych porad i praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o rośliny i stworzyć piękną, zieloną przestrzeń. Zapraszam Cię nie tylko na naszą stronę, ale także do śledzenia profilu Stacja Ogród na Facebooku i dołączenia do naszej grupy – wspólnej przestrzeni, gdzie wymieniamy się doświadczeniami, pomysłami i miłością do ogrodnictwa. Do zobaczenia!
Stosuję, ale nie polecam rozkładać fusów bezpośrednio na glebę, zwłaszcza gdy są to fusy herbaty w torebkach, ponieważ po wyschnięciu mają skłonność tworzyć twardą „skorupę”. Warto przemieszac wtedy fusy z wierzchnią warstwą ziemi.
Do jakich roślin polecasz nawóz z fusów.
W zasadzie polecam do wszystkich roślin za wyjątkiem kaktusów i sukulentów.