sobota, 18 majaTel. 570 906 621 ; e-mail: kontakt@stacjaogrod.pl
Shadow

Przygotowanie podłoża pod uprawę warzyw

Warzywa są grupą roślin uprawnych, które charakteryzują się większą wrażliwością na warunki glebowe niż pozostałe rośliny uprawiane w naszych ogrodach. Aby mogły wydać obfity i zdrowy plon muszą mieć zapewnione jak najlepsze warunki uprawy w tym właśnie odpowiednio przygotowane podłoże.

Przygotowanie podłoża pod uprawę warzyw
Przygotowanie podłoża pod uprawę warzyw

Przeczytaj również: Jak założyć warzywnik?

Cel uprawy i przygotowania gleby

Głównym celem przygotowania odpowiedniej gleby jest uzyskanie budowy gruzełkowatej, zapewniającej roślinom warzywnym najkorzystniejsze warunki wzrostu.

Właściwa gleba o strukturze gruzełkowatej składa się z drobnych gruzełków o średnicy 1-10 mm. Gruzełki te zawierają włoskowate kanaliki wypełnione wodą a większe przestrzenie między gruzełkami wypełnione są powietrzem. Ziemia o strukturalnej budowie lepiej wchłania i zatrzymuje wodę z opadów oraz zawiera dostateczną ilość powietrza. Dodatkowo szybciej się ogrzewa pod wpływem promieni słonecznych. Stwarza odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu korzeni. Odpowiednio magazynuje składniki pokarmowe. Sprzyja rozwojowi i działalności drobnoustrojom glebowym, dzięki którym lepiej uwalniają się składniki pokarmowe ze związków niedostępnych bezpośrednio dla roślin.

Czyszczenie resztek
Czyszczenie resztek

Ziemia, która jest zasobna w próchnicę i wapń lepiej zlepia się w drobne trwałe gruzełki. To powoduje lepszą strukturę niż gleby ubogie w te składniki. Dlatego tak istotne jest wzbogacanie gleb przeznaczonych pod uprawę warzyw w próchnicę i wapń, co zapewnia tworzenie się struktury gruzełkowatej. Taką strukturę możemy także częściowo otrzymać poprzez odpowiednie zabiegi mechaniczne.

Celem uprawy i pielęgnacji podłoża jest także przyoranie(przekopanie) i wymieszanie resztek pożniwnych, darni, nawozów organicznych, nawozów mineralnych w tym nawozów wapniowych. Zabieg ten nie tylko wzbogaci podłoże w próchnicę, ale także pozwoli dostarczyć na odpowiednią głębokość w/w składników. Jednocześnie dzięki zabiegom uprawowym gleby, pozbywamy się chwastów, chorób i szkodników.

Gleba po zabiegach mechanicznych
Gleba po zabiegach mechanicznych

Przeczytaj również: Kiedy sadzimy i zbieramy warzywa

Zabiegi wykonywane jesienią

Jesienne zabiegi uprawowe gleby zaczynamy od uprzątnięcia z pola resztek warzyw po ich zbiorze. Należy zebrać dokładnie wszystkie resztki pożniwne jak liście, głąby, korzenie, łęty i chwasty. Po uprzątnięciu rabat warzywnych wykonujemy głębokie grabienie a najlepiej lekką podorywkę na głębokość 4-6 cm z jednoczesnym przegrabieniem. Jeżeli nie jesteśmy wstanie wykonać tego zabiegu, to należy wykonać zabieg polegający na przekopaniu gleby na wysokość szpadla. czyli około 20 cm. Przed przekopaniem możemy rozsypać obornik, kompost, wapno, nawozy mineralne. Nie grabimy ziemi po zabiegu przekopania, tylko do wiosny zostawiamy w tzw. ostrej skibie.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest po uprzednim zastosowaniu obornika czy nawozów, lekkie przekopanie na wysokość około 10 cm i rozgrabienie ziemi. Następnie po około 3-4 tygodniach wykonać już normalne głębokie przekopanie na wysokość około 20 cm i pozostawienie tak przekopanej gleby do wiosny.

Zabiegi jakie wykonujemy jesienią pozwalają nam pozbyć się chwastów, korzeni, rozłogów oraz larw szkodników zimujących w glebie. Ziemia przez okres zimowy odpowiednio zmagazynuje wodę, napowietrzy się i nabierze właściwej gruzełkowatej struktury.

Zabiegi pielęgnacyjne gleby
Zabiegi pielęgnacyjne gleby

Przeczytaj również: Warzywa z nasion – sposób na tanie warzywa

Zabiegi wykonywane wiosną

Wiosną głównie wykonujemy zabiegi mające na celu doprowadzenie podłoża do użycia i zachowania zimowych zapasów wody przez ograniczenie parowania, przyspieszenie nagrzewania się powierzchni gleby i niszczenie chwastów.

Jeżeli nie udało nam się wykonać zabiegów pielęgnacyjnych gleby jesienią, to możemy wykonać te prace teraz wiosną. Czynności wykonujemy podobnie jak jesienią z tą różnicą, że nie zostawiamy przekopanej gleby w ostrej skibie, tylko od razu wykonujemy grabienie ziemi.

Wiosną głównym zabiegiem będzie rozgrabienie gleby po przekopaniu. Rozbijamy grabiami grubsze grudy ziemi. Możemy także dodać nawozy organiczne i mineralne, jeżeli nie zrobiliśmy tego w okresie jesiennym. Po rozsypaniu nawozów dobrze je poprzez grabienie mieszamy z ziemią.

Właściwe rozgrabienie ziemi zatrzyma proces szybkiego parowania wody, zwłaszcza w cieplejsze i suche dni. Możemy także po pierwszym rozgrabieniu ziemi wykonać lekkie przekopanie widłami dla lepszego spulchnienia gleby. Po takim lekkim przekopaniu także drugi raz grabimy.

Jeżeli będziemy chcieli wykonać wczesny siew nasion a ziemia nie będzie jeszcze uleżała to po siewie należy wykonać lekkie wałowanie ziemi. Zabieg wałowania pozwoli nasionom stworzyć lepszy kontakt z cząstkami ziemi i lepsze pobieranie wody z podłoża.

Przeczytaj również:

Owoce i warzywa oczyszczające organizm po rzuceniu papierosów

Siew warzyw w lutym

Uprawa gleby

Foto: Pexels i Pixabay