Shadow

Kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady, cz.3

Opisałem już w dwóch poprzednich częściach, kilka roślin jednorocznych, które możemy uprawiać z rozsady. W tej trzeciej części poradnika i ostatniej zaproponuję jeszcze parę roślin, które możemy wykorzystać do upiększenia naszych ogrodów. Rozsadę możemy przygotować samemu lub kupić gotową w sklepach ogrodniczych.

Lobelia przylądkowa

Przegląd gatunków uprawianych z rozsady.

Przeczytaj również: Kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady, cz.1

Nieśmiertelnik, Kocanki ogrodowe (Helichrysum bracteatum)

helichrysum bracteatum

Roślina ta uprawiana jest często na kwiat cięty do zasuszenia, ze względu na jej trwałość. Kwiaty o barwie białej, amarantowej, ciemnoróżowej, żółtej, rdzawej, pomarańczowej i czerwonej. Kwiaty podobne do chryzantemy drobnokwiatowej. Dorasta do 50-60 cm wysokości. Dostępna jest odmiana niska o kwiatach mniejszych koloru jasno różowego. Kocanki kwitną w okresie od lipca do października. Roślinę możemy także zastosować na rabaty bylinowe jako uzupełnienie, najlepiej prezentują się w grupach wielokolorowych. Wymagają podłoża żyznego, przepuszczalnego, dość wilgotnego oraz stanowiska słonecznego.

Nasiona wysiewamy w połowie kwietnia na rozsadnik lub ciepły inspekt. Ostatecznie możemy wysiać do skrzynek w mieszkaniu. Najlepiej jednak jest zakupić gotową rozsadę. Wysadzamy na miejsce stałe w drugiej połowie maja, w odstępach 25-30 cm. Na kwiat cięty, ścinamy w momencie, kiedy pąki kwiatowe są na pół rozwinięte. Wiążemy w pęczki i suszymy w zacienionym miejscu.

Petunia ogrodowa (Petunia hybrida)

Petunia ogrodowa

Petunia to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych na balkonach i kwietnikach od wielu lat. Rośliny te mają pędy wzniesione lub zwisające. Kwiaty kielichowate, całobrzegie albo postrzępione, czy karbowane o barwie białej, różowej, purpurowej, fioletowej o dużej ilości odcieni. Dostępne są odmiany niejednolicie zabarwionych w tym paskowane i pokryte ciemnymi żyłkami. Wyhodowano odmiany o bardzo dużych kwiatach(ponad 10 cm średnicy) w wielu barwnych wariantach. Petunie kwitną od końca maja do października. Wystarczy jej przeciętnej jakości podłoże o średniej wilgotności. Najlepszym stanowiskiem będzie wystawa słoneczna, ale świetnie radzą sobie w półcieniu. Rośliny wytrzymują nawet kilku dniowe okresy suszy, ale ze względu na obfitość kwiatów, najlepiej regularnie podlewać. Staramy się nie moczyć kwiatów i liści. W okresie kwitnienia, warto petunie zasilać wieloskładnikowym nawozem lub specjalnym nawozem do petunii.

W przypadku siewu, ta metoda nie jest zalecana, ze względu na trudność uprawy. Najlepiej zakupić gotową rozsadę z pierwszymi kwiatami. Gotową rozsadę wysadzamy na miejsce docelowe od połowy maja do połowy czerwca w odstępach co 15-20 cm. UWAGA! Rośliny sadzimy na tej samej głębokości co rosła w doniczkach.

Przeczytaj również: Kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady, cz.2

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)

Salvia splendens

Ta roślina również znana jest od wielu lat, podobnie jak petunie. Wykorzystywana bywa najczęściej do obsadzania kwietników miejskich, rabat parkowych. Świetnie nadaje się także do obsadzenia jedno gatunkowej rabaty w ogrodzie domowym, która stworzy piękną szkarłatną plamę. Dodatkowo aby podkreślić urodę szałwii możemy jako obwódkę rabaty wykorzystać ciemnoszafirową lobelię. Szałwia dorasta do wysokości 30-40 cm i kwitnie od czerwca do października. Kwiaty zebrane w regularne, wąskie kłosy. W uprawie ma dość duże wymagania. Potrzebuje gleby żyznej, od dawna uprawianej, dobrze nawiezionej i średnio wilgotnej oraz stanowiska słonecznego. Może być też sadzona w miejscach półcienistych. Aby mogła pokazać w pełni swoje walory, wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie suszy oraz usuwania przekwitłych kwiatostanów.

Nie opłaca się samemu wysiewać nasion szałwii w celu produkcji rozsady. Rozsadę kupujemy w sklepie ogrodniczym i wysadzamy do gruntu na miejsce docelowe po 20 maja w rozstawie 20×20 cm. Po posadzeniu należy uszczknąć końce pędów w celu lepszego rozkrzewienia się roślin.

Przeczytaj również: Szybko rosnące rośliny ogrodowe

Tytoń ozdobny (Nicotiana affinis)

Tytoń ozdobny

Roślina zasługuje na miejsce w naszym ogrodzie ze względu na wydzielany piękny zapach kwiatów w godzinach wieczornych. Pachną ładniej niż maciejka. Warto posadzić ją jako uzupełnienie rabat bylinowych w grupach liczących po 3-5 sztuk. Tytoń silnie się krzewi i dorasta do wysokości około 120 cm. Liście ma duże, owalne i trochę pofałdowane. Natomiast kwiaty mają śnieżnobiały kolor w kształcie przypominający narcyza, osadzone na długiej rurce i zebrane luźno po kilka na końcu pędu. W ciągu dnia kwiaty są zamknięte, otwierają się dopiero wieczorem aż do rana. Tytoń kwitnie w okresie od lipca do końca września. Rośliny wymagają żyznej, próchnicznej , przepuszczalnej i średnio wilgotnej gleby. Stanowisko od słonecznego do półcienistego.

Gotową rozsadę ciężko znaleźć. Nasiona wysiewamy do skrzynek w mieszkaniu od końca marca do połowy a nawet końca kwietnia. Pierwsze pikowanie wykonujemy po pojawieniu się liścieni w rozstawie 3×3 cm, a po pojawieniu się pierwszych liści właściwych, pikujemy ponownie do małych doniczek. Z doniczek pod koniec maja i na początku czerwca wysadzamy tytoń na miejsce stałe w rozstawie 30-50 cm. Rośliny zakwitają po około 3 miesiącach od siewu. Pamiętamy o regularnym podlewaniu oraz co 2 tygodniowym nawożeniu wielkoskładnikowym nawozem.

Przeczytaj również: Rośliny okrywowe, które można posadzić w cieniu pod drzewem

Werbena ogrodowa, Wituła ogrodowa (Verbena hybrida)

Werbena ogrodowa

Od jakiegoś czasu, rośliny ponownie zagościły w ogrodach. Wyhodowano wiele odmian różniących się pod względem koloru kwiatów i wysokością roślin. Odmiany wysokie dorastają do 40 cm i mają większe kwiaty a odmiany niskie(karłowe) osiągają wysokość 20 cm i mają bardziej zwartą budowę. Kwiaty ogólnie drobne, ale zebrane w dość duże, gęste główkowate kwiatostany. Odznaczają się dużą paletą barw, nie brakuje żadnego koloru a dodatkowo mamy odmiany paskowane, kreskowane i z tzw. oczkiem. Kwitnie w okresie od końca czerwca do końca października a nawet połowy listopada w zależności od pogody. Kwiaty werbeny ponadto wydają ładny zapach. Głównie wykorzystuje się je do obsadzeń niedużych rabat i obwódek. Roślina nie ma zbyt dużych wymagań. Wystarczy jej przeciętnie żyzna, przepuszczalna i średnio wilgotna gleba oraz stanowisko słoneczne.

Nasiona wysiewamy do skrzynek w mieszkaniu w połowie marca do początku kwietnia. Po około miesiącu od siewu, pikujemy młode siewki w rozstawie 4×5 cm lub do małych doniczek. Od początku maja możemy wysadzać werbenę na miejsce stałe w rozstawie 15-25 cm w zależności od odmiany. W okresach upalnych i suchych dni, pamiętamy o podlewaniu. Co 2 tygodnie zasilamy rośliny nawozem wieloskładnikowym.

Przeczytaj również: Rośliny okrywowe, które można posadzić w cieniu pod drzewem

Wyżlin większy, Lwia paszcza (Antirrhinum majus)

Wyżlin większy

Na koniec przeglądu roślin uprawianych z rozsady, dość ciekawa propozycja ciekawej rośliny jaką jest Wyżlin większy, czyli Lwia paszcza. Roślina ta uprawiana jest głównie na kwiat cięty ze względu na swoją trwałość. Kwiaty odznaczają się wyjątkowo urozmaiconymi i czystymi barwami. Dostępne są kolory śnieżnobiałe, morelowe, cytrynowożółte, cynobrowoczerwone i wiśniowe. Dodatkowo niektóre odmiany pokryte są aksamitnym nalotem. Lwia paszcza kwitnie w okresie od końca czerwca do końca października. Wyhodowano kilka odmian różniących się wysokością roślin i wielkością kwiatów. Wyżlin większy wielkokwiatowy dorasta do 60 cm wysokości i ma duże kwiaty. Kolejna odmiana to Wyżlin większy wielkokwiatowy niski(karłowy) również o dużych kwiatach, lecz dorasta do wysokości około 30 cm. Typowo na kwiat cięty możemy wybrać kolejną odmianę Wyżlina większego olbrzymiego dorastającego do 100 cm wysokości a kwiaty ma prawie dwa razy większe niż poprzednie odmiany. Lwia paszcza najładniej prezentuje się na rabatach jednogatunkowych, ale w wielu barwnych odmianach.

Przeczytaj również: Luty w ogrodzie

Do właściwego wzrostu wymaga podłoża żyznego, próchnicznego i stale wilgotnego, ale nie mokrego oraz stanowiska słonecznego. Lwia paszcza wymaga pielęgnacji poprzez regularne podlewanie oraz co 2 tydzień zasilania nawozem wielkoskładnikowym. Podłoże musi być stale lekko wilgotne.

Nasiona wysiewamy w marcu i na początku kwietnia do skrzynek w mieszkaniu. Gdy siewki mają 2-3 liście właściwe, pikujemy w rozstawie 2×4 cm. Na miejsce docelowe wysadzamy rozsadę w połowie maja. Niskie odmiany sadzimy co 15 cm, średnie co 20 cm a wysokie co 30 cm. Możemy także zakupić gotową rozsadę w większości sklepach czy centrach ogrodniczych.

Jeżeli chcemy ściąć kwiaty do wazonu, robimy to wtedy, gdy 305 dolnych kwiatów w kwiatostanie jest już całkowicie rozwiniętych. Usuwamy przekwitłe pojedyncze kwiaty.

Foto: Pexels i Pixabay

Przeczytaj również:

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora)

Kiedy i jak przycinać lawendę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *