W poprzedniej części poznaliśmy pięć gatunków roślin jednorocznych, które uprawiamy z rozsady. Rozsadę wcześniej sami możemy przygotować poprzez odpowiednio wczesny wysiew nasion do skrzynek, doniczek lub na rozsadnik. Możemy także zakupić gotową rozsadę w centrach, sklepach ogrodniczych lub marketach. Rośliny wysadzamy na miejsce stałe zwykle od drugiej połowy maja, ze względu na ich wrażliwość na niskie temperatury.

Przegląd gatunków uprawianych z rozsady
Cynia wytworna (Zinnia elegans)

Cynie to dziwne rośliny kwiatowe. Odznaczają się dużą prostotą kształtu i sztywnością, brak w niej delikatności jak u wielu innych kwiatów. Płatki ma sztywne jakby były z brystolu a liście i łodygi są szorstkie. Natomiast kolory kwiatów to prawdziwa paleta barw w różnych odcieniach żółci, pomarańczy, różu i czerwieni. U żadnych innych roślin nie ma tak wyrafinowanych odcieni kolorów, co powoduje że warto ją uprawiać w naszych ogrodach. Cynie kwitną w okresie od końca czerwca do października. Cynie z reguły uprawiane są na kwiat cięty, gdzie zachowują świeżość do 10 dni. Oczywiście w ogrodzie również pięknie się prezentują, ale w grupie jednogatunkowej i najlepiej w różnobarwnych odmianach. Dostępne mamy również odmiany karłowe dorastające do 20 cm, średnie do wysokości około 40 cm i wysokie 50-60 cm. Wysokie odmiany przeznaczone są głównie na kwiat cięty a średnie i karłowe również na rabaty i kwietniki.
Na kwiat cięty, ścinamy po całkowitym rozwinięciu się kwiatów. Usuwamy liście z łodyg na wysokość zanurzenia w wodzie. Łodygi powinny być zanurzone w wodzie maksymalnie na około 10 cm.
Kwiaty te należą do jednych z najbardziej wymagających roślin jednorocznych. Wymagają gleby żyznej, przepuszczalnej, dobrze nawożonej i wilgotnej. Najlepszym stanowiskiem do uprawy będzie wystawa słoneczna. Cynie nie tolerują ciężkich gliniastych podłoży. Pielęgnacja polega na regularnym i obfitym podlewaniu, zwłaszcza w dni upalne i suche. Pamiętamy także o regularnym jej nawożeniu co 2 tygodnie nawozem wieloskładnikowym.
Nasiona wysiewamy do skrzynek lub ciepłych inspektów pod koniec marca. Gdy wypuszczą pierwszy liść właściwy, pikujemy je do doniczek lub skrzynek w rozstawie 5×5 cm. Można również zakupić gotową rozsadę i po 20 maja wysadzić na miejsce stałe. Rozsadę odmian karłowych sadzimy w rozstawie 15-20 cm a wyższych co 25-35 cm. Cynie zakwitają po około 3 miesiącach od siewu.
Przeczytaj również: Kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady, cz.1
Floks Drummonda, Floks roczny (Phlox drummondi)

Rośliny te podobne są do gatunku bylinowego. Mają pięciopłatkowe płaskie kwiaty zebrane w duże wiechy, płatki kwiatów węższe i mają mniejszą paletę barw. Głównie występują barwy białe, żółte, różowe, łososiowe, karminowe oraz fioletowe. Dodatkowo dostępne są odmiany dwubarwne z oczkiem. Kwiaty wydzielają ładny i delikatny zapach. Rośliny dość niskie 20-40 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada na okres od lipca do października. Przy opadach deszczu często wyglądają jak oklapnięte, ale po 1-2 dniach wracają do formy. Wymagają gleby żyznej, próchnicznej i wilgotnej oraz stanowiska słonecznego. Floksy roczne nadają się na obwódki, nieduże rabaty oraz kwiat cięty.
Nasiona wysiewamy pod koniec kwietnia na rozsadniku lub skrzynkach. Po wypuszczeniu pierwszego liścia właściwego, pikujemy do wielodoniczek. Nasiona kiełkują 2-3 tygodnie. Najłatwiej jest zakupić gotową rozsadę, którą wysadzamy w drugiej połowie maja.
Przeczytaj również: Kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady, cz.3
Gajlardia nadobna (Gaillardia pulchella)

Kwiaty tej rośliny przypominają trochę kwiaty słoneczników, tyle tylko że z wypukłym środkiem. Środek kwiatu u odmiany klasycznej jest ciemny o barwie purpurowobrunatnej a płatki dwubarwne brązowo-żółte. Dostępne odmiany bywają o płatkach jednobarwnych w kolorach ciemnożółtych, pomarańczowych lub wiśniowobrązowych. Kwiaty osadzone pojedynczo na cienkich łodygach wysokości do 50 cm. Okres kwitnienia przypada na termin lipiec-październik. Rośliny te uprawiamy z przeznaczeniem na kwiat cięty, w wodzie stoją około 8 dni oraz na jako uzupełnienie na rabatach bylinowych. Gajlardia wymaga podłoża żyznego, przepuszczalnego i wilgotnego oraz stanowiska słonecznego.
Kupujemy gotową rozsadę, którą wysadzamy po 20 maja na miejsce stałe w odstępach 20-30 cm. Możemy także do skrzynek wysiać nasiona w połowie kwietnia. Po wypuszczeniu liścia właściwego pikujemy do doniczek lub wielodoniczek(mogą też być skrzynki w rozstawie 5×5 cm).
Przeczytaj również: Kwiaty jednoroczne siane do gruntu, cz.1
Gazania błyszcząca (Gazania splendens)

Rośliny te znane są u nas już od dłuższego czasu. Zyskały swoją popularność dzięki pięknemu wyglądowi, który przypomina nieco małe gerbery. Gazanie dostępne są w rozmaitych wariantach barw od białych, kremowych, żółtych, pomarańczowych, czerwonych po różowoczerwonych, różowolilowych, czerwonobrunatnych. Dodatkowo bywają odmiany o kolorach cieniowanych a sam środek zwykle jest ciemniejszy z charakterystycznym pierścieniem. Okres kwitnienia przypada od lipca do września a nawet października. Mankamentem tej pięknej rośliny jest zamykanie kwiatów w dni pochmurne i deszczowe. Dodatkowo w dni deszczowe nie wydaje nowych kwiatów, ale jak tylko wyjdzie słońce to roślina na nowo otwiera kwiaty i wydaje nowe. Świetnie wygląda na rabatach i obwódkach jako uzupełnienie bylin. Może być wykorzystywana jako kwiat cięty na małe bukiety.
Gazania należy do roślin łatwych w uprawie. Wymaga gleby średniej jakości i średnio wilgotnej, ale przepuszczalnej. Stanowisko wyłącznie słoneczne. Jeżeli stosujemy obornik w ogrodzie, to pod te rośliny dajemy rok wcześniej. W okresie wegetacji można nawozić wieloskładnikowym nawozem.
Nasiona wysiewamy do skrzynek w mieszkaniu pod koniec marca do połowy kwietnia. Kiełkują po około 10 dniach. Siewki pikujemy w rozstawie 5×5 cm, Tak przygotowaną rozsadę wysadzamy na miejsca docelowe po 20 maja, w odstępach 20 cm. Obecnie możemy również zakupić gotową rozsadę w sklepach ogrodniczych.
Przeczytaj również: Kwiaty jednoroczne siane do gruntu, cz.1
Lewkonia letnia (Matthiola incana annua)

Lewkonie nie są łatwymi roślinami w uprawie a zwłaszcza przygotowanie rozsady. Rośliny te z reguły uprawiamy na kwiat cięty, lecz przy odrobinie zaangażowania możemy wykorzystać ją do obsadzenia rabaty czy kwietnika. Lewkonie osiągają wysokość od 40 do 70 cm. Kwiaty ma pełne, zebrane w stożkowate kłosy na szczycie łodygi. Kwiaty mogą być barwy białej, kremowej, żółtej, różowej, fioletowej oraz karminowej, wszystkie barwy występują w różnych odcieniach. Dodatkowo kwiaty pięknie pachną, podobnie jak maciejka. Rośliny te uprawiamy w glebie bardzo żyznej, pulchnej, dobrze nawiezionej z dużą zawartością próchnicy, ciepłej i wilgotnej. Obornik musi być podany do gleby rok wcześniej. Stanowisko słoneczne i przewiewne. Pielęgnowanie polega na regularnym podlewaniu, zwłaszcza w dni upalne i suche, ale nie za mocno. Dodatkowo co 2-3 tygodnie zasilamy nawozem wieloskładnikowym.
Lewkonię możemy wysiać w marcu do skrzynek w mieszkaniu, albo ciepłym inspekcie, ale przygotowanie rozsady jest trudne. Dlatego najlepiej zakupić gotową. Rośliny na miejsce stałe wysadzamy już pod koniec kwietnia w rozstawie co 15 cm. Rzędy w odległości 25-30 cm. Lewkonia jest odporna na krótkotrwałe przymrozki.
Przeczytaj również: Kwiaty cebulowe sadzone na wiosnę
Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)

Piękna niska roślina o cienkich, rozgałęziających się pędach, tworzących zwarte kępki. Kwiaty drobne, liczne o pięknej szafirowej barwie. Dostępne są też odmiany jasnogranatowe, niebieskie, różowe oraz białe. Nadaje się świetnie do nasadzeń obwódkowych, na wąskie rabaty, skrzynki i donice balkonowe. Stanowi piękne wypełnienie innych roślin kwitnących, szczególnie tych kwiatach w kolorze żółtym, pomarańczowym, różowym czy czerwonym. Kwitnie w okresie od czerwca do jesieni. Lobelia jest rośliną łatwą w uprawie. Wymaga gleby średnio żyznej, niezbyt nawożonej, średnio wilgotnej i przepuszczalnej. Stanowisko wyłącznie słoneczne. Pielęgnacja głównie polega na regularnym obfitym podlewaniu, gdyż nawet lekkie przesuszenie powoduje, że rośliny przestają kwitnąć. Podczas podlewania uważamy aby nie zamoczyć kwiatów i samych roślin, dlatego podlewamy bezpośrednio podłoże. Co 2 tygodnie nawozimy wieloskładnikowym nawozem.
Produkcja rozsady jest pracochłonna i długotrwała. Wymaga podwójnego pikowania, a same siewki są bardzo malutkie, dlatego nie zalecam tego sposobu. Najlepiej zakupić gotową rozsadę, lub młode rośliny w małych doniczkach a następnie posadzić na miejsce stałe w drugiej połowie maja. Lobelię sadzimy w odstępie 10-15 cm. Najładniej wyglądają jak rośliny zachodzą lekko na siebie.
Foto: Pexels i Pixabay
Przeczytaj również:
Ziemia uniwersalna – czy warto ją stosować?

Witam serdecznie! Nazywam się Sebastian i jestem doświadczonym ogrodnikiem z ponad 25-letnim stażem. Moja pasja do roślin towarzyszy mi od najmłodszych lat. Już jako dziecko fascynowała mnie przyroda, a szczególnie bogactwo świata roślin, co naturalnie wpłynęło na wybór mojej ścieżki zawodowej. Ukończyłem szkołę branżową o profilu ogrodniczym, a od tego czasu konsekwentnie rozwijam swoją wiedzę i umiejętności. Ogrodnictwo to dziedzina dynamiczna i pełna wyzwań – stale pojawiają się nowe odmiany roślin, innowacje technologiczne oraz zaawansowany sprzęt. Mimo wieloletniego doświadczenia wciąż poszerzam swoje kompetencje, śledząc najnowsze trendy i zdobywając aktualne informacje. Przez lata miałem okazję pracować w różnych obszarach ogrodnictwa: – w szkółkach, zajmując się uprawą drzewek, krzewów liściastych, iglastych oraz bylin, – w szklarniach, gdzie specjalizowałem się w uprawie roślin doniczkowych, – w firmie zakładającej ogrody kompleksowo, od projektu po instalację systemów nawadniających. Dzięki tym doświadczeniom mogę nie tylko dzielić się wiedzą, ale również oferować wsparcie w zakładaniu i pielęgnacji ogrodów. Moim celem jest inspirowanie innych do tworzenia pięknych, funkcjonalnych przestrzeni, które przyniosą radość i harmonię. Zapraszam serdecznie do wspólnego odkrywania tajemnic ogrodnictwa!