Kwiaty jednoroczne jak sama nazwa wskazuje, zdążą w ciągu jednego okresu wegetacyjnego po wysianiu nasion, wykiełkować, zakwitnąć, wydać nasiona a następnie zginąć. Rośliny jednoroczne tak samo jak wieloletnie prezentują się pięknie i możemy wykorzystać je do upiększenia naszego ogrodu, balkonu czy tarasu. Uprawa tych roślin jest łatwa i nie nastręcza większych problemów. Dużym plusem tych kwiatów jest możliwość stworzenia pięknych kompozycji, które zakwitną w tym samym roku. Często u roślin wieloletnich(bylin) na efekt musimy poczekać 2-3 lata. Rośliny jednoroczne mają słabszy system korzeniowy, dlatego wymagają regularnego podlewania. Nie możemy zapominać o odchwaszczaniu rabat, ponieważ chwasty rosną szybciej i tym samym mogą zagłuszyć nam nasze kwiaty. Pamiętamy także o dokarmianiu roślin, ponieważ ich wegetacja jest przyspieszona i do pięknego kwitnienia będą potrzebować składników pokarmowych.

Z kwiatów jednorocznych możemy tworzyć obwódki, szczególnie z tych niskich gatunków i odmian. Możemy wykorzystać wyższe rośliny na kwietniki, rabaty, czy na kwiat cięty. Wśród przedstawicieli tej grupy roślin mamy także pnącza, które możemy wykorzystać do obsadzenia pergoli, zabudować, ścian, itp.
Kwiaty jednoroczne siane do gruntu są tanią alternatywą dla droższych roślin wieloletnich. Nasiona dostępne są ogólnie w wielu sklepach, nie tylko ogrodniczych. Większość roślin wysiewamy w kwietniu i na początku maja. Poniżej przedstawię kilka najpopularniejszych przedstawicieli wraz z krótką ich charakterystyką.
Kwiaty jednoroczne siane do gruntu
DIMORFOTEKA ZŁOCISTA (Dimorphotheca aurantiaca)

Roślina osiąga wysokość do około 20-30 cm. Kwiaty ma podobne nieco do gerbery, lecz są mniejsze. Najczęściej występują odmiany o kwiatach w barwie złocistożółtej, pomarańczowej, morelowej, łososiowej, czy białej w różnych odcieniach. Liście w rozecie u podstawy są duże i grube, na łodygach o wiele mniejsze. Kwiaty w dni pochmurne oraz wieczorami zwijają się w niepełny pąk. Okres kwitnienia przypada od czerwca do końca września. Dimorfoteka wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego. Najlepsza będzie gleba żyzna i przepuszczalna. Rośliny te nie rosną dobrze w cieniu i na zbyt mokrym, ciężkim podłożu.
Dimorfotekę wysiewamy w drugiej dekadzie kwietnia w rzędach wyznaczonych co 25-30 cm. Odstępy pomiędzy roślinami powinny wynosić około 15-20 cm. Rośliny z reguły zakwitają już po 4-6 tygodniach od wysiania.
Przeczytaj również: Kwiaty jednoroczne siane do gruntu, cz.2
ESZOLCJA KALIFORNIJSKA (Eschscholtzia californica)

Rośliny te przypominają swym wyglądem maki, lecz mają kwiaty w innej barwie. Kwiaty o barwie pomarańczowej lub morelowej z płatkami lśniącymi i jedwabistymi, otaczającymi gwiazdkowaty środek. Obecnie dostępne są także odmiany o barwie białej, kanarkowej, różowej, miedzianoczerwonej i ciemnowiśniowej. Liście o lekkiej, pierzastej budowie i niebieskawozielonej barwie. Eszolcja ma budowę krzewiastą i znacznie się rozgałęzia. Obfite kwitnienie przypada na okres lipca i sierpnia, a przy ładnej pogodzie nawet do końca września. Koniecznie wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego. Co do podłoża to musi być żyzne i przepuszczalne, okresowo może być przesuszane. Podczas pochmurnych dni kwiaty zwinięte w długie rurki. Przy zbyt obfitym podlewaniu lub mokrym lecie, często gnije i zamiera.
Eszolcję wysiewamy od początku kwietnia, nie później niż do końca kwietnia w rzędy oddalone co 25-30 cm. Po około 2 tygodniach należy siewki przerzedzić tak, aby w rzędzie rosły co 10-15 cm. Uważamy z podlewaniem, ponieważ młode roślinki są bardzo delikatne. Po około 8-10 tygodniach od siewu, eszolcja wyda pierwsze kwiaty.
FASOLA WIELOKWIATOWA (Phaseolus multiflorus)

Przypomina zwykłą fasolę tyczkową, lecz ma większe i liczniejsze kwiaty. Kwiaty o barwie ceglastoczerwonej, ciemnoczerwonej i białej. Rośnie szybko osiągając 3-4 m wysokości. Koniecznie wymaga podpór. Świetnie sprawdzi się do okrywania ogrodzeń, pergoli i altan. Jest mało wymagającym pnączem jednorocznym, wystarczy jej przeciętne podłoże i średnio wilgotne. Znosi stanowiska lekko zacienione, ale lepiej wygląda na słonecznych wystawach.
Nasiona fasoli wysiewamy w drugiej połowie maja, ponieważ jest bardzo wrażliwa na przymrozki. Nasiona siejemy w jednym rzędzie odsuniętym od podpory około 10 cm. W rzędzie umieszczamy nasiona po 2-3 sztuki co 10-15 cm. Po osiągnieciu 15-20 cm wysokości, dobrze jest podsypać ją ziemią. Zakwita po 6 tygodniach od siewu. Kwitnie do końca września.
Przeczytaj również: Kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady, cz.1
GODECJA WIELKOKWIATOWA (Godetia grandiflora)

Roślina ta bywa zwana azalią letnią, ze względu na duże podobieństwo do kwiatów azalii i piękny ich wygląd. Kwiaty w zależności od odmiany mogą być pojedyncze, półpełne i pełne o barwach różowej, łososiowej, czerwonej, liliowej, kremowej i białej w różnych odcieniach. Kwiaty występują również w kolorystyce dwubarwnej. Godecje różnią się też wysokością. Mamy dostępne odmiany niskie osiągające około 20 cm, średnio wysokie do 40 cm i wysokie do 60 cm. Kwitnie od czerwca do końca września. Nadaje się na rabaty i kwiat cięty. Wymaga stanowiska słonecznego z żyzną glebą i dobrze przepuszczalną. Nie znosi stanowisk o silnych wiatrach, dlatego wybieramy miejsca osłonięte.
Nasiona wysiewamy w drugiej połowie kwietnia na miejsce docelowe. Odmiany niskie i średnio wysokie wysiewamy w rzędy wyznaczone co 20-30 cm, a wysokie co 35-40 cm. W rzędach rośliny powinny być w odległości co 15-20 cm. Godecja zakwita w ciągu 8-10 tygodni od siewu.
GROSZEK PACHNĄCY (Lathyrus odoratus)

Popularne pnącze jednoroczne, ostatnio trochę zapomniane. Groszek pnie się po podporach do wysokości 1-2 m, dzięki wąsom czepnym. Kwiaty groszku mają „motylkową” budowę i pięknym zapachu. Obecnie mamy dostępne odmiany o wielu barwach kwiatów, takich jak biały, różowy, karminowy, fioletowy i niebieski. Wszystkie te barwy występują w wielu odcieniach, jak i w formach dwubarwnych. Dodatkowo mamy dostępne odmiany w wariancie pastelowych barw i głębokich, mocnych kolorach. Groszek kwitnie w okresie od czerwca do końca końca września. Kwiaty osadzone są na długich szypułkach (20-30 cm), dlatego często wykorzystywany jest jako kwiat cięty do bukietów i wazonów. Roślina ta wymaga stanowiska słonecznego i gleby żyznej, pulchnej i średnio wilgotnej. Nie rośnie dobrze na ciężkich i mokrych podłożach. Groszek wymaga obfitego nawożenia. Możemy skorzystać z saletry wapniowej lub gnojowicy albo Azofoski lub podobnego nawozu. Groszek nie toleruje przesuszenia podłoża, także należy pamiętać o regularnym nawadnianiu.
Nasiona wysiewamy w pierwszych dniach kwietnia. Pierwsze kwiaty pojawią się po około 8 tygodniach. Samo kwitnienie również trwa mniej więcej tyle samo czasu. Dlatego możemy groszek wysiewać partiami w odstępach 2-3 tygodni aby cieszyć się kwiatami aż do jesieni. Młode rośliny, które osiągną około 10 cm wysokości, należy uszczyknąć nad drugim lub trzecim liściem, aby dobrze się rozkrzewił. Jeżeli chcemy pobrać kwiaty do wazonu, to wybieramy te kwiatostany, które mają całkowicie rozwinięte 4-5 pąków kwiatowych. Cięcie kwiatów powoduje dodatkowo bardziej obfite i dłuższe kwitnienie.
Przeczytaj również: Kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady, cz.2
KOSMOS PODWÓJNIE PIERZASTY (Cosmos bipinnatus)

Roślina o luźnym, rozpierzchłym pokroju, dorastająca do około 100 cm wysokości. Kwiaty duże, pojedyncze o jedwabistych płatkach. Kwiaty o barwie białej, różowej w różnych odcieniach i karminowe. Osadzone są pojedynczo na wysokich i cienkich pędach. Liście o lekkim wyglądzie, podobne do liści kopru. Kosmos kwitnie w okresie od lipca do października. Roślina łatwa w uprawie. Wymaga gleb średnio żyznych i średnio wilgotnych. Na zbyt żyznych glebach słabiej kwitnie. Stanowisko słoneczne do półcienistego. Dobrze wygląda w większych skupiskach, nadaje się na kwiat cięty.
Nasiona wysiewamy pod koniec kwietnia i na początku maja w odstępach co 40 cm. Pierwsze kwiaty pojawiają się po około 8-10 tygodniach od siewu.
ŁUBIN OGRODOWY (Lupinus x hybridus)

Roślina ta również w ostatnim czasie straciła na znaczeniu, choć warto jednak o niej pamiętać. Pięknie prezentuje się w ogródkach i wazonie. Łubin osiąga wysokość 60-70 cm i ma długie gęste kwiatostany. Kwiaty w zależności od odmiany są w barwie białej, różowej, pomarańczowej, łososiowej, szafirowej, czerwonej. Wszystkie kolory występują w różnych odcieniach i wydają lekki przyjemny zapach. Występują także odmiany dwubarwne. Łubin kwitnie w okresie od lipca do końca września. Pięknie prezentuje się na rabatach, w dużych grupach, jako uzupełnienie rabat bylinowych oraz nadaje się na kwiat cięty. Łubin ścinamy gdy połowa kwiatów w kwiatostanie jest rozwinięta. Ścięte kwiatostany jak najszybciej umieszczamy w wodzie, ponieważ szybko więdną. Wymaga stanowiska słonecznego, ale może rosnąć na słabszych glebach typu piaszczystego i mało żyznego. Młode rośliny wymagają jednak wilgotnego podłoża, później może lekko się przesuszać.
Nasiona wysiewamy na początku maja, ponieważ łubin jest dość wrażliwy na przymrozki. Nasiona wysiewamy w rzędach rozmieszczonych co 30 cm, w których umieszcza się po 2-3 nasiona co 15 cm w rzędzie.
GIPSÓWKA LETNIA, ŁYSZCZEC LETNI (Gypsophila elegans)

Gipsówkę warto zasiać jako uzupełnienie rabat bylinowych i jako kwiat cięty do uzupełnienia kompozycji bukietowych. Najczęściej uprawiana odmiana dorasta do wysokości około 50 cm. Łodygi ma bardzo cienkie i silnie rozgałęzione. Na szczytach tych rozgałęzień znajdują się drobne kwiaty o barwie białej, zebrane w luźne wiechy. Obecnie mamy dostępne odmiany o większych kwiatach, jak odmiany niskie o kwiatach małych koloru różowokarminowego. Odmiana niska świetnie prezentuje się na rabatach skalnych jako wypełnienie. Gipsówka kwitnie w okresie od czerwca do końca sierpnia. Najlepiej rośnie na glebach piaszczystych, przepuszczalnych, ale żyznych o odczynie lekko zasadowym. Koniecznie wybieramy stanowiska silnie nasłonecznione, nie toleruje cienia.
Nasiona wysiewamy do gruntu pod koniec marca i przez cały kwiecień. Siejemy rzutowo, po wykiełkowaniu przerzedzamy rośliny tak aby pozostały co 10-15 cm.
Przeczytaj również:
Słownik początkującego ogrodnika
Foto: Pexels i Pixabay

Witam serdecznie! Nazywam się Sebastian i jestem doświadczonym ogrodnikiem z ponad 25-letnim stażem. Moja pasja do roślin towarzyszy mi od najmłodszych lat. Już jako dziecko fascynowała mnie przyroda, a szczególnie bogactwo świata roślin, co naturalnie wpłynęło na wybór mojej ścieżki zawodowej. Ukończyłem szkołę branżową o profilu ogrodniczym, a od tego czasu konsekwentnie rozwijam swoją wiedzę i umiejętności. Ogrodnictwo to dziedzina dynamiczna i pełna wyzwań – stale pojawiają się nowe odmiany roślin, innowacje technologiczne oraz zaawansowany sprzęt. Mimo wieloletniego doświadczenia wciąż poszerzam swoje kompetencje, śledząc najnowsze trendy i zdobywając aktualne informacje. Przez lata miałem okazję pracować w różnych obszarach ogrodnictwa: – w szkółkach, zajmując się uprawą drzewek, krzewów liściastych, iglastych oraz bylin, – w szklarniach, gdzie specjalizowałem się w uprawie roślin doniczkowych, – w firmie zakładającej ogrody kompleksowo, od projektu po instalację systemów nawadniających. Dzięki tym doświadczeniom mogę nie tylko dzielić się wiedzą, ale również oferować wsparcie w zakładaniu i pielęgnacji ogrodów. Moim celem jest inspirowanie innych do tworzenia pięknych, funkcjonalnych przestrzeni, które przyniosą radość i harmonię. Zapraszam serdecznie do wspólnego odkrywania tajemnic ogrodnictwa!