Kwiaty jednoroczne są proste w uprawie i nie przysparzają wielu trudności ani problemów. Mogą spokojnie zastąpić w ozdabianiu ogrodu rośliny wieloletnie, czyli byliny. Dzięki nim szybko możemy uzyskać ładny efekt kwiecistego zakątka. W poprzedniej części podałem kilka pierwszych roślin jakie możemy wykorzystać w naszym ogródku. Zaproponowałem już następujące gatunki, takie jak: Dimorfotekę złocistą, Eszolcję kalifornijską, Fasolę wielokwiatową, Godecję wielkokwiatową, Groszek pachnący, Kosmos podwójnie pierzasty, Łubin ogrodowy oraz Gipsówkę letnią. Teraz na kolejną porcję popularnych roślin jednorocznych sianych wprost do gruntu.

Kwiaty jednoroczne siane do gruntu
MACIEJKA, LEWKONIA DŁUGOPŁATKOWA, LEWKONIA DWUROGA (Matthiola bicornis)

Nazwa Maciejka popularna jest tylko w Polsce. Prawidłowa nazwa tej pięknie pachnącej i kwitnącej rośliny to Lewkonia długopłatkowa lub Lewkonia dwuroga(starsza nazwa botaniczna). Kwiaty ma drobne i niepozorne o barwie różowoliliowej. Kwiaty są specyficzne, ponieważ w ciągu dnia są zamknięte i dopiero pod wieczór się otwierają i pięknie pachną. Maciejka taktujemy bardziej jako roślinę uzupełniającą zakątki naszego ogrodu, zwłaszcza w okolicach gdzie spędzamy najwięcej czasu wieczorami. Maciejka kwitnie w okresie od maja do sierpnia. Ma skromne wymagania co do stanowiska i podłoża. Do optymalnego wzrostu, wystarczy jej gleba lekka i średnio żyzna oraz stanowisko średnio nasłonecznione.
Nasiona wysiewamy od początku kwietnia, a kończymy pod koniec maja. Zakwita po około 6-8 tygodniach od siewu, dlatego warto ją wysiewać w odstępach 2 tygodniowych aby dłużej mieć w pełni kwitnienia rośliny. Nasiona wysiewamy w rzędach rozstawionych co 20 cm. Ze względu na bardzo małe nasiona i trudność siewu, po wykiełkowaniu młodych roślinek należy je przerwać pozostawiając w rzędach co 5 cm. Zbyt duże zagęszczenie roślin powoduje wyciąganie i pokładanie się na ziemi.
Przeczytaj również: Kwiaty jednoroczne siane do gruntu, cz.1
NAGIETEK LEKARSKI (Calendula officinalis)

Dość popularna roślina zwłaszcza obecnie, gdy wyhodowano wiele odmian o większych i pełniejszych kwiatach. Dostępne są w kolorach pomarańczowym i żółtym o wielu odcieniach. Nagietki zachwycają nas swymi kwiatami w okresie od lipca do października. Nadają się na duże rabaty, do donic na tarasie oraz na kwiat cięty. Na kwiat cięty ścinamy w pełni rozwinięte kwiaty. Rośliny te nie mają zbyt dużych wymagań co do gleby, wystarczy im w zasadzie każde podłoże o średniej żyzności i przepuszczalności. Wymagają jednak stanowisk słonecznych.
Nasiona wysiewamy od początku kwietnia, nawet do połowy czerwca. Nagietki zakwitają po około 8 tygodniach od siewu. Najlepiej wysiewać je w rzędy odległe co 25-30 cm, a w rzędzie co 15-20 cm.
NASTURCJA (Tropaeolum spp.)


Nasturcja występuje w dwóch odmianach gatunkowych. Dostępna jest Nasturcja pnąca dorastająca do 2 m wysokości i wykorzystywana jest do nasadzeń przy podporach, trejażach, kratach, itp. Nasturcja karłowa, która dorasta do wysokości 30 cm i głównie nadaje się na obwódki rabat, do donic i kwiat cięty do małych bukiecików. Kwiaty nasturcji mają oryginalny kształt rozwartego kielicha zakończonego ostrogą. Występują w barwach pomarańczowej, żółtej i czerwonej w różnych odcieniach. Dostępne są też odmiany o ciekawej barwie brązowopurpurowej o aksamitnym połysku. Uroku tej roślinie dodają również dekoracyjne liście, które są dość duże, tarczowate o barwie jasnozielonej z niebieskawym woskowym nalotem. Niektóre odmiany mają pstre i purpurowozielone liście. Nasturcja kwitnie w okresie od lipca do pierwszych jesiennych przymrozków.
W uprawie nie nastręcza większych problemów. Do optymalnego wzrostu i kwitnienia wystarczy jej lekka, średnio żyzna i średnio wilgotna gleba oraz stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Przy zbyt żyznej glebie i zbyt dużym zacienieniu będzie miała mniej kwiatów a więcej liści.
Nasiona wysiewamy od drugiej połowy maja do początku czerwca co 15 cm w rzędzie. Nasturcja zakwita po 8-10 tygodniach od siewu.
Przeczytaj również: Kwiaty jednoroczne siane do gruntu, cz.1
PORTULAKA WIELKOKWIATOWA (Portulaca grandiflora)

To niewielka roślina dorastająca do 15-20 cm wysokości. Jest rośliną płożącą się po ziemi. Jej łodygi i liście są mięsiste i wałeczkowate. Kwiaty dość duże, o falistych, jedwabnych płatkach i żółtym środkiem. Najczęściej dostępne są w wariantach kolorystycznych takich jak: biały, ceglastoczerwony, szkarłatny, różowy, żółty i pomarańczowy. Niektóre odmiany nasadę płatka mają ciemniejszej barwy. Kwitnie w okresie od lipca do października. Portulaka jest rośliną dnia słonecznego i kiedy jest pochmurno, jej płatki są stulone. Portulaka wymaga stanowiska słonecznego oraz żyznej i przepuszczalnej gleby. Świetnie nadaje się na obwódki rabat, rabaty skalne oraz jako uzupełnienie w różnych słonecznych częściach ogrodu. Bardzo efektowanie wygląda jak wysieje się mieszankę wielobarwną.
Nasiona wysiewamy pod koniec kwietnia do pierwszej połowy maja. Zakwita po około 10 tygodniach od siewu. Rzędy wyznaczamy co około 15 cm. Ponieważ nasiona są bardzo drobne, należy je przed siewem zmieszać z drobnoziarnistym piaskiem a następnie wysiewać na powierzchni wyznaczonych rzędów. Tak wysianych nasion nie przykrywamy, jedynie lekko uklepujemy. Po wzejściu roślin, należy je przerzedzić tak aby znajdowały się co około 10 cm w rzędzie.
SALPIGLOSIS ZATOKOWE, TUJAŁKA ZATOKOWA (Salpiglossis sinuata hybrida)

Roślina dość mało popularna w naszym kraju, a jest warta uwagi ze względu na piękne kwiaty. Osiąga wysokość do 40-50 cm. Łodygi cienkie, długie i częściowo rozgałęzione. Na końcach łodyg osadzone są duże, lejkowate kwiaty o barwie brunatnej, ciemnoliliowej, czekoladowofioletowej, purpurowej, żółtej oraz żółtobeżowej. Dodatkowo płatki są aksamitne z fantazyjnie rozgałęzionymi żyłkami w kontrastowej barwie i pięknie pachną. Tujałka kwitnie w okresie lipiec, sierpień a przy ładnej pogodzie do połowy września. Pięknie wygląda na rabatach w mieszance barw oraz nadaje się na kwiat cięty. Wymaga stanowiska słonecznego do półcienistego z przewagą dużej ilości godzin słonecznych oraz ziemi żyznej, próchnicznej i średnio wilgotnej. Na zbyt ciężkich i mokrych glebach nie udaje się jej uprawa.
Wysiew nasion salpiglosis wykonujemy w okresie od końca kwietnia do do połowy maja. Najlepiej wysiewać w rzędy wyznaczone co 20 cm a następnie po wykiełkowaniu przerwać aby rosły co około 10 cm w rzędzie. Zakwita zwykle po około 10-12 tygodniach od siewu.
Przeczytaj również: Kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady, cz.1
SŁONECZNIK ZWYCZAJNY (Helianthus annuus)

Roślina ta znana jest z reguły z ogrodu warzywnego, ale może być piękną ozdobą ogródka kwiatowego. Słonecznik kwitnie w okresie od lipca do października. Ogromne kwiaty w postaci tarczy są mocnym akcentem ogrodu. Dobrym uzupełnieniem słonecznika mogą być malwy i ostróżki. Słonecznik osiąga wysokość od 100 do 200 cm. Obecnie dostępne są odmiany o mniejszych kwiatach, bardziej efektownych o barwie żółtej, pomarańczowej i purpurowobrązowej, które nadają się do cięcia. Słonecznik jest dość wymagającą rośliną, potrzebuje stanowiska słonecznego oraz gleby żyznej i próchnicznej oraz zasobnej w wodę. Wymagają nawożenia i obfitego podlewania.
Nasiona wysiewamy od kwietnia do połowy maja. Zakwita po około 3 miesiącach od siewu. Nasiona wysiewamy po 2-3 co 25 cm w rzędzie, a rzędy co 50 cm. Jeżeli chcemy aby słoneczniki rosły grupowo, a nie w rzędach, to nasiona siejemy, tak około co 30-40 cm.
SMAGLICZKA NADMORSKA (Lobularia maritima)

Znana i lubiana roślina, wykorzystywana do obsadzenia obwódek rabat. Osiąga wysokość do 10-15 cm. Kwiaty drobne, zebrane w grona o barwie białej lub lilaróżowej, o silnym miodowym zapachu. Smagliczka nie ma dużych wymagań, wystarczy jej stanowisko słoneczne i ziemia niezbyt żyzna, piaszczysta.
Nasiona wysiewamy przez cały kwiecień do pierwszej połowy maja. Zakwiat po około 6-8 tygodniach od siewu i kwitnie przez około 6 tygodni. Po przekwitnieniu warto ją przyciąć, ponieważ zakwitnie wtedy ponownie. Nasiona wysiewamy w rzędy oddalone co 20 cm. Po wzejściu siewek, przerywamy je tak aby rośliny rosły co około 5 cm.
WILEC PURPUROWY (Ipomoea purpurea)

Często mylony jest z podobnym do niego powojem. Świetnie nadaje się do okrywania ogrodzeń z siatki. Osiąga wysokość do 2-3 m. Łodygi ma cienkie, które owijają się wokół podpór. Liście ma efektowane, sercowate i duże. Kwiaty lejkowate o barwie karminoworóżowej, fioletowoniebieskiej, białej i szafirowej, niektóre odmiany posiadają paskowanie. Dostępna jest też odmiana dwubarwna karminowo-niebieska. Kwiaty wilca otwarte są od godzin popołudniowych do 10 rano oraz w dni pochmurne. W dni słoneczne kwiaty wilca są zamknięte. Kwitnie w okresie od lipca do września. Wilec wymaga żyznej, próchnicznej gleby oraz stanowiska słonecznego do półcienistego.
Nasiona wysiewamy na początku maja. Nasiona siejemy tuż przy ogrodzeniu lub drabince albo innej podporze. W rzędzie umieszczamy nasiona w odstępie 5-8 cm. Istnieje także możliwość wysiania nasion wcześniej do małych doniczek w połowie kwietnia. W połowie maja wysadzamy wtedy rośliny na miejsce stałe, tak aby nie naruszyć bryły korzeniowej.
Przeczytaj również:
Kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady, cz.2
Słownik początkującego ogrodnika
Foto: Pexels i Pixabay

Witam serdecznie! Nazywam się Sebastian i jestem doświadczonym ogrodnikiem z ponad 25-letnim stażem. Moja pasja do roślin towarzyszy mi od najmłodszych lat. Już jako dziecko fascynowała mnie przyroda, a szczególnie bogactwo świata roślin, co naturalnie wpłynęło na wybór mojej ścieżki zawodowej. Ukończyłem szkołę branżową o profilu ogrodniczym, a od tego czasu konsekwentnie rozwijam swoją wiedzę i umiejętności. Ogrodnictwo to dziedzina dynamiczna i pełna wyzwań – stale pojawiają się nowe odmiany roślin, innowacje technologiczne oraz zaawansowany sprzęt. Mimo wieloletniego doświadczenia wciąż poszerzam swoje kompetencje, śledząc najnowsze trendy i zdobywając aktualne informacje. Przez lata miałem okazję pracować w różnych obszarach ogrodnictwa: – w szkółkach, zajmując się uprawą drzewek, krzewów liściastych, iglastych oraz bylin, – w szklarniach, gdzie specjalizowałem się w uprawie roślin doniczkowych, – w firmie zakładającej ogrody kompleksowo, od projektu po instalację systemów nawadniających. Dzięki tym doświadczeniom mogę nie tylko dzielić się wiedzą, ale również oferować wsparcie w zakładaniu i pielęgnacji ogrodów. Moim celem jest inspirowanie innych do tworzenia pięknych, funkcjonalnych przestrzeni, które przyniosą radość i harmonię. Zapraszam serdecznie do wspólnego odkrywania tajemnic ogrodnictwa!