Kwiaty jednoroczne możemy uprawiać poprzez wysiew bezpośrednio do gruntu, ale nie wszystkie się do tego nadają. Część gatunków roślin jednorocznych ze względu na ich wrażliwość na wiosenne przymrozki oraz długi okres wegetacji uprawiamy z rozsady. Nasiona wysiewamy dość wcześnie w inspektach, doniczkach czy skrzynkach w mieszkaniu. Rozsadę możemy kupić gotową w sklepach, centrach ogrodniczych, czy w supermarketach. Wykorzystanie rozsady ma tę zaletę, że szybciej osiąga się efekt, ponieważ nie trzeba czekać na wykiełkowanie roślin. Rośliny jednoroczne z rozsady wysadza się na miejsce stałe w ogrodzie, czy do ogrodu w drugiej połowie maja. Po wysadzeniu roślin, pielęgnujemy je tak samo, jak kwiaty wysiewane wprost do gruntu.

Przegląd gatunków uprawianych z rozsady
Przeczytaj również: Kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady, cz.2
Ageratum meksykańskie, Żeniszek (Ageratum houstonianum)

Jest to niska roślina osiągająca 15-25 cm wysokości. Ma piękne drobne, kuliste kwiaty zebrane w gęste, puszyste kwiatostany o barwie niebieskiej w różnych odcieniach. Dostępne obecnie są także odmiany o barwie białej i purpurowofioletowej. Kwitnie w okresie od lipca do późnej jesieni(do pierwszych przymrozków). Żeniszek możemy wykorzystać na obwódki, wąskie rabaty oraz duże kwietniki. Ageratum wymaga gleby żyznej, próchnicznej, średnio wilgotnej oraz słonecznego stanowiska.
W przypadku samodzielnej produkcji rozsady, nasiona siejemy do skrzynek na początku marca, najpóźniej do końca marca. W momencie kiedy siewki będą miały dwa listki, należy je przepikować w rozstawie 5×5 cm. Na miejsce stałe ageratum wysadzamy w drugiej połowie maja, najlepiej w rozstawie 10×15 cm.
Aksamitka (Tagetes spp.)

Aksamitki to bardzo popularne rośliny jednoroczne, które sadzimy w naszych ogrodach. Często wykorzystywane są do obsadzeń na kwietnikach miejskich i parkach. Popularność zyskała dzięki łatwiej uprawie i dość małych wymaganiach. W uprawie wykorzystywane są trzy gatunki aksamitki:
Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) wysokości do 30 cm o małych kwiatach pojedynczych, barwy pomarańczowej lub żółtej, nadaje się typowo na obwódki i rabaty i skrzynki balkonowe.
Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) roślina rozłożysta średnich rozmiarów w tym odmiany karłowe, o kwiatach pojedynczych lub pełnych o barwie żółtopomarańczowej z purpurowobrązową plamą u nasady płatków lub brązowych z żółtym brzegiem. Nadaje się na obwódki, rabaty i skrzynki balkonowe.
Aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta) rośliny tego gatunku dorastają do wysokości 80 cm. Mają duże i pełne kwiaty o barwie pomarańczowej lub żółtej w różnych ich odcieniach. Nadają się na rabaty, duże kwietniki oraz kwiat cięty.
Wszystkie aksamitki kwitną w okresie od połowy czerwca do pierwszych przymrozków. Rosną na każdym rodzaju gleby i stanowisku słonecznym. Mogą rosnąć również w półcieniu, ale wtedy trochę słabiej kwitną. Rośliny świetnie radzą sobie z upałami i okresowymi suszami.
Rozsadę możemy łatwo wyprodukować samemu. Nasiona wysiewamy od połowy kwietnia do pierwszej dekady maja na rozsadniku lub do skrzynek. Siewki pikujemy w rozstawie 4×6 cm po wypuszczeniu liścieni. W przypadku siewu na rozsadnik uważamy na spadki temperatur, ponieważ aksamitki są wrażliwe na przymrozki. Rozsadę z własnego siewu lub kupną wysadzamy na miejsce docelowe w drugiej połowie maja, najlepiej po 20 maja. Aksamitki kwitną po około 12 tygodniach od siewu. W zależności od odmiany i gatunku rośliny sadzimy w rozstawie: odmiany wysokie 30×40 cm, średnie 20-30 cm oraz niskie 15×20 cm.
Przeczytaj również: Kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady, cz.3
Aster chiński, Aster letni (Callistephus chinensis)

Astry należą do jednych z najbardziej popularnych kwiatów późno letnich i jesiennych. Występuje kilka typów i odmian różniących się wysokością, kształtem i barwą kwiatów. Astry wykorzystujemy do obsadzeń na rabatach, kwietnikach, balkonach oraz jako kwiat cięty. Niskie odmiany(karłowe) dorastające do 30 cm wysokości są dość silnie rozkrzewione, kwiaty pełne średnicy około 4 cm i liczne. Nadają się na kwietniki, małe rabaty oraz balkony i tarasy. Odmiany średnie dorastają do około 45 cm i wykorzystywane są do większych kwietników i rabat oraz kwiat cięty. Odmiany wysokie zaś dorastają do około 80 cm i w zasadzie wykorzystywane są głównie na kwiat cięty oraz duże grupy kwiatowe w ogrodzie.
Ze względu na budowę kwiatów, wyróżnia się odmiany igiełkowe o bardzo długich i wąskich płatkach, odmiany chryzantemowe o długich płatkach, wąskich i lekko skręconych oraz odmiany peoniowe o płatkach krótszych, szerszych i wygiętych ku górze. Średnica kwiatów u astrów waha się od 5 do 12 cm w zależności od odmiany. Kwiaty astrów należą do jednych z piękniejszych i urozmaiconych pod względem barwy. Mamy dostępne kwiaty różowe w różnych odcieniach, karminowe, szkarłatne, niebieskie, fioletowe (od jasnych pastelowych do ciemnych), oraz żółte i białe. Astry dość długo zachowują swoją świeżość w wodzie, bo ponad tydzień.
Astry nie są trudne w uprawie, ale wymagają żyznej, próchnicznej i spulchnionej gleby, najlepiej nawiezionej kompostem oraz średnio wilgotnej. Stanowiska muszą być wyłącznie słoneczne.
Nasiona wysiewamy w połowie kwietnia do pierwszej dekady maja na rozsadniku lub skrzynek. Na miejsce stałe przesadzamy w połowie maja a najlepiej w trzeciej dekadzie maja. Odmiany wysokie sadzimy w rozstawie 40×30 cm, średnio wysokie 30×20 cm a niskie 20×15 cm.
Przeczytaj również: Kwiaty jednoroczne siane do gruntu, cz.1
Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens)

Begonia to niska roślina wysokości 15-25 cm z dekoracyjnymi liśćmi i kwiatami. Liście dość spore, okrągławe, grube, lśniące i gładkie. U odmian z jasnymi kwiatami liście żywo jasno zielone a u odmian z ciemnymi kwiatami zwykle z czerwonawym zabarwieniu lub ciemnozielone. Kwiaty zbudowane są z dwóch płatków dużych i dwóch małych ułożonych naprzeciwlegle i żółtego środka. Kwiaty delikatne o barwie różowej w różnych odcieniach, karminowej i czerwonej oraz białej. Rośliny kwitną od końca maja do pierwszych przymrozków. Jest też najdłużej kwitnącą rośliną jednoroczną. Begonia ta najczęściej wykorzystywana jest do obsadzeń kwietników miejskich i w parkach w tym kwietników dywanowych oraz rabatch i obwódkach w ogrodach przydomowych. Świetnie nadają się na balkony i tarasy. Begonia nie ma zbyt wygórowanych wymagań uprawowych. W zupełności wystarczy jej ziemia średnio żyzna, lekka, piaszczysta, średnio wilgotna. Świetnie rośnie na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych.
Begonii nie warto uprawiać samemu z siewu. Jest to zbyt pracochłonne i dość trudne. Najlepiej jest kupić gotową rozsadę. Wybieramy rozsadę w doniczkach torfowo-ziemnych, ponieważ begonia lepiej się wtedy przyjmuje. Obecnie dostępne są w paletach – wielodoniczkach, tylko wtedy uważamy aby nie uszkodzić bryłki korzeniowej. Begonię sadzimy na miejsce docelowe od połowy maja do połowy czerwca. w rozstawie 15×15 cm. Uważamy przy podlewaniu roślin, ponieważ begonie nie lubią zbytnio jak zbyt często moczy się ich liście. Najlepiej podlewać od razu pod rośliną a nie na nią.
Przeczytaj również: Kwiaty jednoroczne siane do gruntu, cz.2
Celozja grzebieniasta (Celosia cristata)

Oryginalna roślina zwana też kogucim grzebieniem, ze względu na jej zwarte, mięsiste kwiatostany. W zależności od odmiany osiąga wysokość od 20 do 40 cm. Liście duże, jajowate, zebrane w rozetę otaczającą u nasady kwiatostanowy pęd. Pęd kwiatostanowy jest szorstki, płaski a same kwiatostany osadzone na szczycie mają kształt wachlarzowaty lub kolisty. Kwiaty barwy różowej, czerwonej, białokremowej, żółtej oraz fioletowej. Celozje kwitną w okresie od połowy czerwca do końca września. Nadaje się na małe rabaty, kwietniki oraz na kwiat cięty, Nadaje się do zasuszenia na suche kompozycje. Rośliny wymagają gleby żyznej, przepuszczalnej i dobrze nawożonej kompostem oraz stanowiska słonecznego.
Nasiona wysiewamy pod koniec marca, przez cały kwiecień do skrzynek w mieszkaniu. Po wysiewie utrzymujemy w miarę wysoką temperaturę około 20-24 stopnie. Po wykiełkowaniu pikujemy do świeżej ziemi w rzadszej rozstawie lub od razu do pojedynczych doniczek i przenosimy w chłodniejsze miejsce 16-20 stopni. Rozsadę wysadzamy na miejsce stałe w drugiej połowie maja, najlepiej po 20 maja i sadzimy co 15-20 cm.
Przeczytaj również:
Kwiaty dwuletnie do ogrodu i na balkon, cz.1
Foto: Pexels i Pixabay

Witam serdecznie! Nazywam się Sebastian i jestem doświadczonym ogrodnikiem z ponad 25-letnim stażem. Moja pasja do roślin towarzyszy mi od najmłodszych lat. Już jako dziecko fascynowała mnie przyroda, a szczególnie bogactwo świata roślin, co naturalnie wpłynęło na wybór mojej ścieżki zawodowej. Ukończyłem szkołę branżową o profilu ogrodniczym, a od tego czasu konsekwentnie rozwijam swoją wiedzę i umiejętności. Ogrodnictwo to dziedzina dynamiczna i pełna wyzwań – stale pojawiają się nowe odmiany roślin, innowacje technologiczne oraz zaawansowany sprzęt. Mimo wieloletniego doświadczenia wciąż poszerzam swoje kompetencje, śledząc najnowsze trendy i zdobywając aktualne informacje. Przez lata miałem okazję pracować w różnych obszarach ogrodnictwa: – w szkółkach, zajmując się uprawą drzewek, krzewów liściastych, iglastych oraz bylin, – w szklarniach, gdzie specjalizowałem się w uprawie roślin doniczkowych, – w firmie zakładającej ogrody kompleksowo, od projektu po instalację systemów nawadniających. Dzięki tym doświadczeniom mogę nie tylko dzielić się wiedzą, ale również oferować wsparcie w zakładaniu i pielęgnacji ogrodów. Moim celem jest inspirowanie innych do tworzenia pięknych, funkcjonalnych przestrzeni, które przyniosą radość i harmonię. Zapraszam serdecznie do wspólnego odkrywania tajemnic ogrodnictwa!