Shadow

Magnolia to klejnot wśród roślin w ogrodzie.

Magnolia to klejnot wśród roślin w ogrodzie, tak możemy określić widząc ją w pełni kwitnienia. Koniec kwietnia, cały maj, a nawet początek czerwca, to czas kwitnienia tych niezwykłych reliktowych roślin. Zgodnie z przyjętą obecnie wiedzą, magnolie należą do najstarszych kwitnących roślin nadal żyjących. W naszych czasach ostały się w lasach wschodniej Ameryki Północnej i wschodniej Azji, mimo że przed epoką lodowcową występowały na wszystkich kontynentach północnej półkuli. Do dnia dzisiejszego prawdopodobnie przetrwało około 125 gatunków.

Magnolia to klejnot wśród roślin w ogrodzie.
Magnolia to klejnot wśród roślin w ogrodzie.

Charakterystyka magnolii

Magnolie w zależności od gatunku czy nawet odmiany, mogą być drzewami osiągającymi nawet 20 m wysokości i mogą być niskimi krzewami, wręcz karłowymi. Przeciętnie w naszych ogrodach formy drzewiaste osiągają od 5-10 m, a krzewiaste do 3-4 m wysokości. Dzięki temu, że mamy możliwość wybrania odpowiedniego gatunku o pożądanej wielkości, możemy posadzić magnolię w każdej wielkości ogrodu a nawet w donicy na balkon czy taras.

Ciekawą cechą tych roślin jest kształt pędów i konarów, wyglądają egotycznie i nietypowo. Najważniejszym elementem ozdobnym są oczywiście kwiaty. Wyrastają pojedynczo na pędach. Pąki pokryte są włoskowatą łuską ochroną. Kwiaty zbudowane są z płatków zwanych tepalami, głównie o barwie pasteloworóżowej, białej czy kremowej. Mamy także odmiany o barwie żółtej, mocno różowej, ciemnopurpurowej.

Dość ciekawe i dekoracyjne są owoce magnolii. Kształtem przypominają szyszkę, która przybiera różową lub czerwoną barwę, ale jest to tzw. owoc zbiorowy jak u malin czy jeżyn. Owoc ten składa się ze zrośniętych ze sobą mieszków zawierających jedno, ewentualnie dwa nasiona okryte jaskrawą, czerwoną osnówką.

Uprawa magnolii

Magnolie najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, ale osłoniętych od silnych wiatrów zwłaszcza w okresie zimowym. Bywają wrażliwe na silne mrozy, w przypadku młodych roślin należy stosować okrycia zimowe. Starsze egzemplarze nie powinny już przysparzać tyle problemów, ale przy spadkach temperatur poniżej -20 stopni mogą też przemarzać im pędy i pąki kwiatowe. Dodatkowo u odmian wczesno kwitnących również pąki kwiatowe i same kwiaty mogą być uszkadzane przez późne przymrozki.

Magnolia pośrednia

Ważnym elementem w uprawie magnolii jest gleba. Powinna ona mieć odczyn pH 5-6. Podłoże powinno być świeże, próchniczne, żyzne. Jeżeli w ogrodzie mamy cięższe gleby powinniśmy je rozluźnić dodając piasku, torfu, kompostu lub ziemi liściowej. Niektóre gatunki tolerują bardziej wapienne podłoża, ale staramy się aby pH nie było wyższe niż 6,5. Magnolie nie tolerują suszy i przesuszania bryły korzeniowej, dlatego dbamy o stałe nawadnianie w przypadku występowania długotrwałej suszy. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra.

Magnolie do obfitego kwitnienia i wzrostu potrzebują również dużej ilości składników pokarmowych. Dlatego pamiętamy o nawożeniu, najlepiej nawozami wieloskładnikowymi typu Azofoska, Yara Mila Complex. Pierwsze dawkę nawozu podajemy pod koniec marca, następną w połowie czerwca i trzecią(niekoniecznie) nie później niż do połowy sierpnia. Jesienią nie później niż do końca września, w przypadku kiedy nie podawaliśmy nawozu w sierpniu, możemy zastosować nawóz tzw. jesienny. Nawóz taki nie zawiera azotu, a większą ilość potasu, fosforu, również magnez i żelazo. Co spowoduje lepsze przygotowanie roślin do zimowania i lepszego kwitnienia w następnym roku.

Magnolia siebolda

Magnolie mają dość płytki system korzeniowy a same korzenie są grube, kruche i wrażliwe na uszkodzenia. Dlatego po posadzeniu magnolii na miejsce stałe, nie przesadzamy jej ponownie oraz nie przekopujemy ziemi wokół niej. Uszkodzenie korzeni powoduje, że magnolia nie chce kwitnąć i słabo rośnie. Glebę wokół drzew, krzewów warto wyściółkować dobrze przekompostowaną korą sosnową.

Przegląd gatunków i odmian magnolii

Magnolie możemy ogólnie podzielić ze względu na pokrój na drzewiaste i krzewiaste oraz ze względu na porę kwitnienia na wczesno i późno kwitnące.

Magnolia to klejnot wśród roślin w ogrodzie. Magnolia gwiaździsta

Zaczynając przegląd gatunków to do najwcześniej kwitnących i najbardziej odpornych na mróz jest Magnolia gwiaździsta (M. stellata) oraz Magnolia japońska (M. kobus). Magnolia gwiaździsta jest raczej dużym krzewem niż drzewem, o dość małych kwiatach w porównaniu do innych gatunków. Za to bardzo obficie kwitnie. Natomiast Magnolia japońska jest już raczej sporym drzewem niż krzewem, bardzo odpornym na mrozy i kwitnącym przed rozwojem liści.

Najbardziej popularną w Polsce i na świecie jest Magnolia pośrednia (M. x soulangeana). Jest to mieszaniec dwóch gatunków, Magnolii nagiej (M. denudata) i purpurowej (M. liliiflora). Wykazuje dość sporą odporność na mrozy i obficie kwitnie.

Magnolia purpurowa

Magnolia purpurowa z kolei doczekała się pożądanej odmiany 'Nigra’. Skrzyżowano również magnolię purpurową z gwiaździstą co dało takie popularne odmiany jak: 'Ann’, 'Betty’, 'Judy’, 'Randy’, 'Ricky’, 'Susan’, 'Jane’, 'Pinkie’.

Z późno kwitnących magnolii mogących rosnąć w naszych warunkach klimatycznych jest Magnolia Siebolda (M. sieboldii), który jest krzewem o horyzontalnie i szeroko rozpostartych gałęziach. Dorasta do 4-5 metrów. Drzewiasty gatunek późno kwitnący to Magnolia parasolowata (M. tripetala), która to pochodzi z Ameryki Północnej. Jesienią pięknie przebarwiają się jej liście na kolor złotożółty.

Magnolia to klejnot wśród roślin w ogrodzie. Magnolia parasolowata

Od kilku lat coraz bardziej stają się popularne, a wręcz poszukiwane magnolie o kwiatach żółtych. Najczęściej spotykana jest odmiana mieszańcowa między dwoma gatunkami, tj. M. acuminata i M. denudata 'Elizabeth’ Dodatkowo ta odmiana jest dość odporna na mrozy i kwitnie dość późno co pozwala cieszyć się kwiatami, gdyż nie powinny zagrozić jej przymrozki. Kwiaty są dość duże i rozwijają się przed liśćmi. Drugą ciekawą odmianą mieszańcową gatunku M. acuminata jest Magnolia x brooklynensis 'Yellow Bird’ o bardziej intensywnej barwie żółtej.

Magnolia to klejnot wśród roślin w ogrodzie. Zawsze okres kwitnienia magnolii jest wydarzeniem w ogrodzie i stanowi niewątpliwy powód do dumy.

Przeczytaj również:

Kwieciak malinowiec – wspólny wróg truskawek i malin

Jak zwalczać szkodniki w ogrodzie?

Naturalne sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu

Jednoroczne pnącza w ogrodzie

Foto: Pexels i Pixabay

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.