Te zachwycające egzotyczna urodą rośliny, już na stałe zagościły w domach jako kwiaty doniczkowe. Zwykle są sprzedawane w pojemnikach z podłożem, które ma na celu tylko utrzymać je w doniczce. Składa się ono głównie z perlitu, kory, włókna kokosowego, keramzytu itp. Takie podłoże przypomina naturalne podłoże w jakim rosną storczyki.

W naturze najczęściej rosną przyczepione korzeniami na drzewach, lub na skałach – Phalenopsis, Cattleya, Dendrobium, Laelia i niektóre Paphiopedilium. Najpopularniejszym ze storczyków pokojowych jest falenopsis, uprawiany zwykle w doniczkach. Polecamy jednak spróbować także uprawy innych gatunków i to nawet takich, które mogą rosnąć bez ziemi…

Uprawa storczyków bez ziemi
Duża część a nawet większość gatunków storczyków, dobrze rozwija się bez podłoża. Dzięki temu, w naszych domach możemy stworzyć oryginalne ekspozycje z tymi egzotycznymi roślinami. Gatunki, które nie wymagają podłoża z ziemi, możemy uprawiać „w powietrzu”, bez doniczek lub też w ozdobnych słoikach.
Przeczytaj również: Kilka prostych zasad na piękne storczyki

Uprawa storczyka „w powietrzu”
Aby wykonać taką aranżację, należy wyjąć storczyka z ziemi i dobrze wysuszyć korzenie, pozwolić im przeschnąć. Te które żyją w naturze na skałach też mają suche korzenie. Nie podlewamy ich też w tradycyjny sposób, ale za pomocą zraszacza.
Przeczytaj również: Skrzydłokwiat, jak o niego dbać by kwitł niemal cały rok
Uprawa storczyka w słoiku
Podobnie jak w przypadku storczyków uprawianych „w powietrzu”, wyciągamy delikatnie korzenie (są bardzo wrażliwe) oczyszczamy je i i pozwalamy im przeschnąć. Korzenie powinny być suche przed włożeniem do słoja.
Przeczytaj również: Dlaczego Fikus Benjamin gubi liście?
Jak podlewać
Storczyki powinniśmy podlewać wodą miękką, podobną do deszczówki, jeżeli mieszkamy na terenach, gdzie jakość powietrza jest dobra, to właśnie deszczówka będzie najlepsza do podlewania. Jeżeli podlewamy je wodą z kranu, musimy pamiętać że taka woda musi być przegotowana, odstawiona na 24h i dopiero wtedy nadaje się do podlewania. Storczyki w tradycyjnych doniczkach podlewamy konewką, wiszące zraszamy.

Natomiast te w słoikach jeżeli zdarzy się nam przelać, a pewnie zdarzy to nadmiar wody należy usunąć. Do usuwania wody można stosować zwykłą białą pipetkę od dawkowania leków ( dla naszej wygody, wybieramy jak najdłuższą). Dobrze sprawdza się również długa rurka, która pod wpływem ciśnienia, odsącza podłoże z nadmiaru wody. Storczyki powinniśmy podlewać rano, aby korzenie mogły przeschnąć zanim zaczną je nagrzewać promienie słoneczne. Nie podlewamy ich na noc, ponieważ to skutkuje rozwijaniem się chorób bakteryjnych i grzybowych w podłożu.
Przeczytaj również:
Zamiokulkas zamiolistny – uprawa i pielęgnacja
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!