Kilka porad jak pielęgnować storczyki w mieszkaniu, które z pewnością sprawią, że nasze rośliny będą pięknie kwitnąć co roku.
Storczyki są jednymi z najpopularniejszych roślin doniczkowych, które zdobią wiele mieszkań. Ich piękne i egzotyczne kwiaty przyciągają uwagę, ale wielu właścicieli ma trudności w utrzymaniu ich w dobrej kondycji przez dłuższy okres czasu. Oto kilka prostych wskazówek, jak dbać o storczyki w mieszkaniu.

Światło i Temperatura
Storczyki uwielbiają jasne, ale rozproszone światło. Unikaj bezpośredniego słońca, które może przypalić delikatne liście. Idealne miejsce dla tych roślin to parapet wschodniego, zachodniego okna lub miejsce z delikatnym cieniem przy południowym oknie. Co więcej, storczyki dobrze czują się w temperaturze między 18 a 24 stopniami Celsiusza w ciągu dnia, a nocą nieco chłodniej, około 15-18 stopni. I właśnie ta różnica w temperaturach jest istotna zwłaszcza u phalenopsisów, aby mogły kwitnąc regularnie. Obniżenie temperatury o 5-6 stopni w nocy poskutkuje wypuszczeniem nowych pędów kwiatowych.

Podlewanie
Nawiasem mówiąc, storczyki są bardziej wdzięczne za zbyt mało wody niż za zbyt dużo. Zaleca się podlewanie około raz na 7-10 dni, ale oczywiście to zależy od warunków otoczenia. Przed podlaniem sprawdź, czy podłoże jest już w miarę suche. Pamiętaj, że lepiej jest podlewać storczyki od spodu, unikając bezpośredniego kontaktu z liśćmi. Dobrym sposobem jest zamoczenie całych doniczek w wodzie na 15-20 minut a następne odsączenie wody.
Nawożenie
Storczyki są dość wrażliwe na nawożenie, a zwłaszcza na stężenie nawozu. Dlatego powinniśmy wybrać specjalny nawóz do storczyków. Jeżeli używamy uniwersalnego, to zalecam zastosować połowę dawki sugerowanej przez producenta. W okresie wzrostu (wiosna i lato), nawożenie stosujemy raz na 3-5 tygodni. Zimą, kiedy storczyki są w fazie spoczynku, ogranicz ilość nawożenia do raz w miesiącu, ale z dawką 2 razy mniejszą.

Podłoże
Zainwestuj w odpowiednie podłoże dla storczyków, które umożliwia dobrą wentylację korzeni. Niech korzenie „oddychają”. Nie nadają się podłoża z torfem. Najlepszy wybór to kora piniowa lub sosnowa z dodatkiem drobnego keramzytu, chipsy kokosowe. W przypadku storczyków można a wręcz powinno się stosować doniczki transparentne, które pozwalają dotrzeć światłu do korzeni, które również przeprowadzają proces fotosyntezy i aby monitorować kondycję korzeni.
Pielęgnacja po przekwitnieniu
Gdy storczyki przekwitną, nie obawiaj się przyciąć starych łodyg. Ostrym nożem lub nożyczkami usuń łodygę na wysokości około 2,5 cm nad 2-3 oczkiem wzrostu. To pobudzi roślinę do produkcji nowych pędów kwiatowych. Można również pozostawić pęd bez przycinania, ale pod warunkiem że jest cały zielony. Pędy całkowicie zaschnięte, usuwamy przy łodydze ostrym nożem ogrodniczym lub skalpelem.

Sprawdzaj Regularnie
Regularnie sprawdzaj stan swoich storczyków. Zauważysz, czy coś jest nie tak, zanim problem stanie się zbyt duży. Mogą to być zmiany w kolorze liści, nadmierny spadek liści, czy nawet szkodniki lub zamierające korzenie.
Jeżeli liście dostają plam, to możliwe że zostały zaatakowane przez choroby grzybowe. W takim przypadku postaraj się nie moczyć liści a tym bardziej nie spryskiwać ich. Można również takie liście przetrzeć wyciągiem z czosnku(1-2 większe ząbki na 0.5 l wody przygotowanej – ząbki szatkujemy i dodajemy do wody- gotowy wyciąg mamy po 24 godzinach), który stosujemy co 4-7 dni przez 2-3 tygodnie.
Czasami storczyki atakowane są przez wełnowce lub tarczniki, najlepiej usuwać je mechanicznie patyczkiem kosmetycznym z dodatkiem wody z płynem do mycia naczyń i odrobiną alkoholu.
W przypadku zauważenia obumierania korzeni, należy jak najszybciej wyjąć roślinę z doniczki. Wycinamy martwe korzenie do zdrowego miejsca. Miejsca cięcia możemy oprószyć sproszkowanym cynamonem i pozostawiamy roślinę na 2-3 godziny. Następnie sadzimy do świeżego podłoża. Podlewamy dopiero najwcześniej po około 5-7 dniach.
Przeczytaj również:
Kilka prostych zasad na piękne storczyki
Wyeksponuj Storczyki z pomysłem
Mieszkanie w zielonych pnączach
Fotki: PixBay i Pexels

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!