Shadow

Begonia bulwiasta i Dalia ogrodowa

Begonia bulwiasta i Dalia ogrodowa to byliny. Byliny są wieloletnimi roślinami zielnymi. Ich pędy nie podlegają drewnieniu i nie są zimotrwałe. Co roku wydają kwiaty i nasiona. Ze względu na ich charakter, byliny ogrodowe możemy podzielić na te zimujące w gruncie oraz niezimujące w gruncie. Niezimujące w gruncie wymagają corocznego wysadzania ich na jesieni. I właśnie w tym artykule opiszę jedne z nich, czyli Begonię bulwiastą oraz Dalię ogrodową.

Begonia bulwiasta

Begonia bulwiasta i Dalia ogrodowa. Byliny zimujące w pomieszczeniach.

Begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida)

To jedna z najpiękniejszych roślin kwitnących. Niektóre odmiany w pełnym rozkwicie przypominają róże. Szczególnie efektowne są odmiany z grupy begonii wielkokwiatowych. Begonia bulwiasta charakteryzuje się dużymi, nieco sercowatymi i niesymetrycznymi liśćmi o ząbkowanych brzegach. Liście mają piękny błyszczący ciemnozielony kolor. Głównym walorem ozdobnym rośliny są jej piękne wielkie kwiaty osiągające od 10 do nawet 15 cm średnicy. Kwiaty zbudowane są z mięsistych atłasowych płatków o oryginalnych kształtach w zależności od odmiany. Kwiaty begonii odznaczają się intensywnymi barwami w szerokiej gamie odcieni czerwieni, od ciemnopurpurowego, poprzez ognistoszkarłatny do jasnokarminowego. Mamy także odmiany w odcieniach różowych, żółtych i białych oraz kwiaty dwubarwne w różnych wariantach. Okres kwitnienia przypada od czerwca do końca września a nawet przez cały październik w zależności od warunków pogodowych.

Wymagania

Rośliny te najlepiej rosną i kwitną w półcieniu oraz doskonale się sprawdzą w miejscach bardziej zacienionych. Sprawdzą się nie tylko jako ozdoba balkonu czy tarasu, lecz także możemy je wykorzystać do obsadzenia rabat i kwietników. Begonie co do podłoża są bardzo wymagające. Potrzebują do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia ziemi żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej, ale stale lekko wilgotnej. Gleby gliniaste musimy zaprawić piaskiem, kompostem i torfem odkwaszonym. Dlatego najlepiej zakupić gotową mieszankę ziemi ogrodowej uniwersalnej.

Begonia bulwiasta zwisająca
Begonia bulwiasta

Sadzenie

W marcu możemy podzielić bulwy tak aby każda część miała przynajmniej jeden dobrze wykształcony pąk(oczko). Miejsce cięcia zabezpieczamy miałem z węgla drzewnego lub używamy maść ogrodniczą. Tak podzielone i zabezpieczone bulwy pozostawiamy na dobę aby rany przeschły. Następnie sadzimy bulwy do doniczek tak aby oczko było zakryte 1 cm warstwą ziemi. Tak posadzone bulwy trzymamy w ciepłym i widnym miejscu przez 2 miesiące. Podlewamy regularnie aby ziemia nie przeschła. Gdy pojawia się pierwsze liście możemy zacząć dodatkowo zraszać rośliny co drugi dzień. Tak przygotowane rośliny w połowie maja sadzimy do skrzynek i donic a na kwietniki i rabaty pod koniec maja. Uważamy aby nie naruszyć bryły korzeniowej podczas sadzenia. Rośliny sadzimy w odległości co 25 cm.

Przez cały okres wegetacji begonie obficie podlewamy, nie dopuszczając do przesuszenia bryły korzeniowej zwłaszcza przy uprawie w donicach czy skrzynkach. Rośliny regularnie zasilamy nawozami wieloskładniowymi co 2 tygodnie, do połowy września najpóźniej.

Przechowywanie

Na jesieni pod koniec października lub po pierwszych większych przymrozkach bulwy wykopujemy. Łodygi odcinamy do wysokości około 2 cm i oczyszczamy bulwy z resztek ziemi i połamanych korzeni. Bulwy umieszczamy najlepiej w drewnianej skrzynce i przysypujemy suchym torfem odkwaszonym. Przechowujemy przez zimę w pomieszczeniu suchym z temperaturą od 2 do 10 stopni.

Byliny zimujące w pomieszczeniach.
Dalia ogrodowa w różnych odmianach

Dalia ogrodowa (Dahlia hybrida)

To niewątpliwie jedne z najbardziej popularnych roślin ozdobnych goszczących w naszych ogrodach. Na dodatek są łatwe w uprawie, więc każdy sobie z nimi poradzi. Charakteryzują się ogromem barw i kształtów kwiatów. Wyróżniamy 11 grup ze względu na budowę kwiatów:

  • pojedyncze
  • anemonowe – półpełne
  • kołnierzykowe
  • peoniowe
  • dekoracyjne
  • kuliste
  • pomponowe
  • kaktusowe
  • półkaktusowe
  • nimfejskie
  • pozostałe – mieszane

Podział ten został przyjęty w 1969 roku dla łatwiejszej klasyfikacji odmian.

W uprawie najczęściej stosowane są odmiany duże, pełnokwiatowe osiągające 1-2 m wysokości i o ogromnej palecie barw. Tutaj wybieramy odmiany z grupy pomponowych, dekoracyjnych i kaktusowych a rzadziej pojedynczych czy półpełnych.

Barwy kwiatów u dalii można określić mianem rewelacyjnych i porównywalne są z barwami u tulipanów. W zasadzie oprócz niebieskiego występują wszystkie kolory w różnych odcieniach i wariantach a także dwu- i trójbarwne. Dalie z odmian wysokich nadają się do tworzenia grup na trawnikach, kwietnikach oraz dużych rabatach. Mniejsze odmiany będą tworzyły piękne plamy na mniejszych kwietnikach, balkonach i tarasach. Praktycznie wszystkie odmiany nadają się na kwiat cięty, ale najdłużej świeżość zachowują pomponowe i kaktusowe o średniej wielkości kwiatów. Aby przedłużyć kwitnienie i polepszyć jakość kwiatów, regularnie usuwamy przekwitłe. Możemy także zmniejszyć ilość pędów z pąkami tak, aby na raz było ich na roślinie 4-5. Oczywiście zależne to jest od odmiany.

Wszystkie dalie kwitną w okresie od połowy lipca do pierwszych przymrozków. Przymrozki od razu powodują tzw. „zwarzenie” części zielonych, ponieważ dalie są bardzo wrażliwe na niskie temperatury.

Byliny zimujące w pomieszczeniach.
Dalia ogrodowa

Wymagania

Dalie wymagają gleb żyznych i przepuszczalnych, ale jednocześnie wilgotnych. Najlepszym stanowiskiem są wystawy pełno-słoneczne. Półcień i cień nie służą roślinom powodując ich wybieganie oraz słabe kwitnienie. Należy także sadzić je w miejscach osłoniętych przed silnymi wiatrami, ponieważ mają tendencję do wyłamywania się pędów. Możemy zastosować także odpowiednie podpórki. Dalie wymagają w miarę regularnego podlewania zwłaszcza w okresie wzmożonej suszy. Ukorzeniają się w miarę głęboko dlatego podlewamy obficie ale rzadziej. Nie dopuszczamy do zwiędnięcia roślin, ponieważ przestaną kwitnąć. Regularnie od czerwca do końca września zasilamy dalie nawozami mineralnymi wieloskładnikowymi co 2 tygodnie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie 2-3 krotne zasilanie gnojowicą.

Sadzenie

Jeżeli kupujemy karpy dalii to wybieramy te z jak największą ilością bulw korzeniowych. Wybieramy te o jędrnych, jak najmniej pomarszczonych i niezbyt wyschniętych bulwach. Karpy dalii sadzimy pod koniec kwietnia lub na początku maja aby wypuściły pędy po ostatnich przymrozkach. Pod karpy wykopujemy dołki co 70-100 cm dla odmian średnio wysokich i wysokich oraz co 40-50 cm dla odmian niskich i karłowych. karpy w dołkach umieszczamy tak aby korzenie bulwiaste były swobodnie rozłożone a szyjka korzeniowa z pąkami była przykryta co najmniej 3 centymetrową warstwą ziemi. Nowe pędy powinny pojawić się po 2-3 tygodniach. Jeżeli w tym czasie będą zapowiadane przymrozki, należy rośliny zabezpieczyć.

Dalia ogrodowa
Dalia ogrodowa

Przechowywanie

W okresie jesiennym po pierwszych przymrozkach, które zwarzą liście, przycinamy łodygi na kilka centymetrów nad ziemią (około 10 cm). Następnie wykopujemy karpy, najlepiej w suchy i pogodny dzień. Osuszamy i układamy karpy w skrzyneczkach, dobrze jest przesypać je piaskiem lub torfem albo mieszanką piasku i torfu, oczywiście odkwaszonego. Tak przygotowane karpy przechowujemy w suchej piwnicy lub innym pomieszczeniu o temperaturze 3-10 stopni. Karpy możemy podzielić tak aby każda część miała parę bulw i odcinek nasady pędu z przynajmniej jednym pączkiem.


Przeczytaj również:

Tawułka Arendsa (Astilbe x arendsii)

Grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum)

Przycinanie roślin ogrodowych jesienią

Cisowate – Taxaceae

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.