Shadow

Uprawy w skrzyniach. To łatwe!

Często właściciele małych ogrodów lub z niedostatecznie dobrym podłożem rezygnują z uprawy warzyw. Nie potrzebnie, bo można taki ogródek założyć w skrzyniach. Dzięki temu że podłoże nagrzewane jest szybciej i zatrzymuje wilgoć, rośliny w takiej skrzyni czy wiklinowym koszu rosną szybciej i są dorodniejsze. Taki ogród zapewnia też większą ilość plonów z małej powierzchni. Dzieje się tak, ponieważ warzywa sadzone są tu nieco gęściej niż w uprawie polowej.

Marchew w uprawie

Świetnie sprawdzi się na działce, balkonie, parapecie czy tarasie.

Taki mały ogródek znakomicie sprawdzi się też na balkonie, parapecie czy na działce lub tarasie. Możemy go wypełnić wieloma gatunkami warzyw, zarówno tymi o krótkim okresie wegetacji jaki i dłuższym. Idealnie sprawdzą się: sałata masłowa, rukola, szczypiorek, rzodkiewka, koperek, pietruszka, pomidory koktajlowe. Także zioła świetnie sprawdzą się w uprawach w skrzyniach, np. bazylia, szczypiorek, oregano, majeranek, mięta, melisa i wiele wiele innych. Najlepiej sadzić już gotowe sadzonki.

Przeczytaj również: Jak założyć warzywnik?

W skrzyniach możemy sadzić warzywa ale też i kwiaty.

Skrzynię do uprawy roślin, kwiatów czy ziół, możemy zbudować samodzielnie. Lub kupić już gotowy pojemnik czy też duży wiklinowy kosz. Drewnianą skrzynkę jeżeli chcemy skręcić samodzielnie z desek, należy w rogach wzmocnić drewnianymi kantówkami. Wnętrze skrzyni należy wyłożyć czarną folią, która zabezpieczy drewno przed gniciem. W dnie skrzyni, jeszcze przed jej wypełnieniem ziemią, trzeba wyciąć otwory, przez które będzie odpływać nadmiar wody. Taka skrzynia nada się świetnie do uprawy warzyw na balkonie czy tarasie.

Rzodkiewka uprawa w skrzyni

Na balkonie lub tarasie pięknie będą wyglądać, wiklinowe skrzynki lub kosze lub skrzynki po owocach i warzywach. Ich wnętrze możemy wyłożyć czarną agrowłókniną. Należy pamiętać by szerokość nie przekraczała 120 cm, szersza bowiem utrudni nam dostęp do warzyw posadzonych w środku skrzyni. W przypadku skrzyni która będzie stała w ogrodzie, nie trzeba nawet montować drewnianego dna, wystarczą same boki. Na dnie skrzyni bez dna musimy jednak położyć agrowłókninę oddzielającą ziemię w skrzyni od ziemi ogrodowej, a także układamy metalową siatkę o drobnych oczkach aby nie podkopywały się gryzonie.

Przeczytaj również: Kiedy sadzimy i zbieramy warzywa

Przygotowanie skrzyni do uprawy

CZYM JE WYPEŁNIĆ

1. Siatka na kreta
2. Kartony
2. Gałęzie
3. Skoszona trawa, opadłe liście z drzew (z wyłączeniem dębów i orzechów, oraz igieł z iglaków)
4. Słoma
5. Ziemia z kompostem/obornikiem
Należy jednak pamiętać że dno z uwagi na rozkład co roku będzie opadać, dlatego wskazane jest by co kilka lat 5 – 7 Wypełnić skrzynię nowym drenażem i ziemią.

Jeżeli będziemy uprawiać w skrzyni obok siebie rośliny ozdobne, zioła i warzywa, ich wzajemne oddziaływanie ograniczy występowanie chorób i szkodników.

Przeczytaj również:

Warzywa z nasion – sposób na tanie warzywa

Dobre sąsiedztwo roślin warzywnych

Wiosenne przymrozki, czy chronić przed nimi rośliny

Foto: Pexels i Pixabay

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.