Migdałowiec trójklapowy zwany również Migdałkiem trójklapowym należy do rodziny różowate (Rosaceae). Pochodzi z Chin i Półwyspu Koreańskiego.

Charakterystyka
Jest to krzew lub małe drzewko w zależności od formy prowadzenia, dorastający do wysokości 4m. Jego pędy są ciemnobrązowe, krótko owłosione. Liście często są zmiennego kształtu od szerokoeliptycznych do odwrotnie jajowatych, długości 3-10 cm i szerokości 2,5-5 cm. Liście jednak z reguły trójklapowe, ostro podwójnie piłkowane, porośnięte delikatnymi włoskami, rozwijające się dopiero po przekwitnięciu kwiatów. Kwiaty prawie siedzące, pełne i półpełne o średnicy 2-5 cm, osadzone pojedynczo lub podwójnie na całej długości jednorocznych pędów. Kwiaty o barwie różowej w różnych odcieniach. Kwitnie w okresie od końca kwietnia, przez cały maj i bardzo obficie. Krzewy te w okres kwitnienia wchodzą z reguły w 2-3 lata po posadzeniu. Owoce bardzo rzadko się zawiązują w naszym regionie.
Wymagania i uprawa
Migdałowiec wymaga dość żyznej, próchnicznej, piaszczysto-gliniastej, wilgotnej gleby o pH lekko kwaśnym. Najlepiej udaje się w ciepłym i słonecznym stanowisku, ale zacisznym i osłoniętym przed wiatrami. Jest bardzo wytrzymały na niskie temperatury, dlatego w naszym klimacie dobrze zimuje. Jedynie kwiaty czasami przemarzają podczas wiosennych przymrozków. Nawożenie rozpoczynamy od końca kwietna i kończymy pod koniec września. Przy czym do połowy sierpnia możemy zastosować nawozy uniwersalne a od drugiej połowy sierpnia, nawozy jesienne. W czasie susz i upałów pamiętamy o regularnym podlewaniu. Zaraz po kwitnieniu należy migdałowca dość mocno przyciąć nad 2-3 pąkiem od nasady pędu. Niecięty staje się wybujały i mało zagęszczony oraz słabiej kwitnie.

Rozmnażanie
Głównie rozmnażamy poprzez okulizację na podkładce z ałyczy. Ponieważ ałycza wydaje mnóstwo odrostów, należy usuwać je przy samej nasadzie tuż przy ziemi. Możemy również w lipcu pobrać sadzonki z pędów jednorocznych. Sadzonki pobieramy z wierzchołków pędów. Sadzonki powinny mieć długość 8-10 cm. Pobrane sadzonki migdałka sadzimy w mieszance piasku i torfu w stosunku (1:1) w miejscu ciepłym i wilgotnym o temperaturze 18-20°C. Pamiętać należy o regularnym zraszaniu wodą, pozwalającym utrzymać wysoką wilgotność. Sadzonki przykrywamy podziurkowaną folią. Stopniowo folię zdejmujemy jak zauważymy nowe przyrosty. Na zimę sadzonki pozostawiamy w pomieszczeniu o temperaturze około 10-12 stopni.
Choroby i szkodniki
Ogólnie jest odporny na choroby i szkodniki. Najczęściej jednak bywa atakowany przez brunatną zgniliznę drzew pestkowych, zwaną też moniliozą. Ograniczeniu występowania choroby sprzyja prawidłowe coroczne cięcie krzewów. Możemy zastosować profilaktycznie wczesną wiosną oprysk Miedzianem 50 WP. Czasami młode liście atakowane bywają przez mszyce.
Zastosowanie
Nadaje się do nasadzeń pojedynczych jako soliter lub w grupach do każdego typu ogrodu, jak również do parków i zieleni miejskiej.

Odmiany
’Multiplex’ o dużych, brzoskwinioworóżowych kwiatach.
Przeczytaj również:
Tawułka Arendsa (Astilbe x arendsii)
Grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum)
Przycinanie roślin ogrodowych jesienią

Witam serdecznie! Nazywam się Sebastian i jestem doświadczonym ogrodnikiem z ponad 25-letnim stażem. Moja pasja do roślin towarzyszy mi od najmłodszych lat. Już jako dziecko fascynowała mnie przyroda, a szczególnie bogactwo świata roślin, co naturalnie wpłynęło na wybór mojej ścieżki zawodowej. Ukończyłem szkołę branżową o profilu ogrodniczym, a od tego czasu konsekwentnie rozwijam swoją wiedzę i umiejętności. Ogrodnictwo to dziedzina dynamiczna i pełna wyzwań – stale pojawiają się nowe odmiany roślin, innowacje technologiczne oraz zaawansowany sprzęt. Mimo wieloletniego doświadczenia wciąż poszerzam swoje kompetencje, śledząc najnowsze trendy i zdobywając aktualne informacje. Przez lata miałem okazję pracować w różnych obszarach ogrodnictwa: – w szkółkach, zajmując się uprawą drzewek, krzewów liściastych, iglastych oraz bylin, – w szklarniach, gdzie specjalizowałem się w uprawie roślin doniczkowych, – w firmie zakładającej ogrody kompleksowo, od projektu po instalację systemów nawadniających. Dzięki tym doświadczeniom mogę nie tylko dzielić się wiedzą, ale również oferować wsparcie w zakładaniu i pielęgnacji ogrodów. Moim celem jest inspirowanie innych do tworzenia pięknych, funkcjonalnych przestrzeni, które przyniosą radość i harmonię. Zapraszam serdecznie do wspólnego odkrywania tajemnic ogrodnictwa!