Jak chronić rośliny przed zimą i mrozami? To pytanie zadaje sobie spore grono posiadaczy ogrodów.
Gdy kończy się sezon ogrodniczy, czas pomyśleć o nadchodzącej zimie. Powinniśmy wtedy przejść się po naszym ogrodzie i sprawdzić które rośliny, krzewy i drzewa wymagają ochrony przed nadchodzącym mrozem. Dzisiaj podpowiemy jak skutecznie możemy je przed nim uchronić.

JAKIE ROŚLINY POWINNIŚMY OKRYĆ NA ZIMĘ
Z pewnością ochrony będą potrzebować, np. młode rośliny, które niedawno posadziliśmy, odmiany i gatunki wrażliwe na mróz, szczególnie zimozielone, oraz rośliny pochodzące z cieplejszych zakątków świata. Część roślin, będzie wymagało wykopania i przezimowania ich w cieplejszych pomieszczeniach (byliny które nie zimują w ziemi, czy też rośliny egzotyczne). Jednak nie powinno w nich być zbyt ciepło, powinno być wręcz chłodno ale bez ujemnych temperatur, minimum 5-7 stopni.
CZYM MOŻNA OKRYĆ ROŚLINY
Przed mrozami, rośliny możemy okryć m.in. następującymi materiałami: agrowłókniną, słomą, stroiszem, siatką cieniującą, korą sosnową, suchymi liśćmi, tkaniną jutową.

KIEDY ZACZĄĆ OKRYWAĆ ROŚLINY
Zdecydowanie nie powinniśmy robić tego zbyt wcześnie, ponieważ wczesne okrycie roślin może spowodować wznowienie wegetacji. Przed zabezpieczeniem ich należy uważnie obserwować pogodę. Najlepiej zacząć to, gdy temperatura przez kilka dni utrzymuje się na minusie (najczęściej jest to połowa listopada), wtedy wierzchnia powierzchnia ziemi będzie lekko zmarznięta a rośliny będą już przechodzić w czas zimowego spoczynku. Ochronę ściągamy wiosną, gdy temperatura będzie już stabilna i będzie utrzymywała się na plusie.
JAK JESZCZE MOŻEMY OCHRONIĆ ROŚLINY PRZED MROZEM
AGROWŁÓKNINA
Najbardziej popularnym materiałem stosowanym w ochronie roślin przed mrozem, to agrowłóknina o białym kolorze. Musimy przy tym pamiętać by na zimę wybierać agrowłókninę zimową, o grubości 50 g/m² . Agrowłóknina ma jeszcze tę zaletę, że jest trwałym materiałem, który w ogrodzie możemy wykorzystywać przez kilka lat.
DONICE
Rośliny rosnące w donicach również powinniśmy zabezpieczyć przed mrozem, najlepiej jeżeli możemy je przenieść do jakiegoś pomieszczenia, jeżeli nie mamy na to miejsca powinniśmy donicę owinąć agrowłókniną, aby zabezpieczyć jej spód, postawić donicę na styropianie.
KRZEWY
Przy korzeniach możemy usypać kopczyk z ziemi lub torfu, natomiast całe krzewy powinniśmy okryć agrowłókniną i związać sznurkiem by się nie rozwiązała zimą. Na przełomie marca – kwietnia powinniśmy je rozwiązać i sprawdzić ich kondycje.
RÓŻE
Idealną dla nich ochroną mogą być usypane kopczyki z ziemi lub torfu, takie kopczyki powinny mieć około 30cm wysokości. Bujnym różą powinniśmy również związać pędy, obfite opady śniegu mogą bowiem je połamać. Koronę możemy dodatkowo zabezpieczyć agrowłókniną.
ROŚLINY PŁOŻĄCE
Niskie płożące rośliny, nie powinniśmy ochraniać tylko przed mrozem, ale również przed słońcem. Możemy na nie nałożyć ciemnozieloną siatkę cieniującą. Ochroni ona je przed nadmiernym słońce, ale również przed mrozem i wiatrem.
WYSOKIE ROŚLINY
Wysokie rośliny możemy chronić stawiając nad nimi wysoki stelaż, możemy zbić go samemu lub zakupić już gotowy w sklepie ogrodniczym. Stelaż owijamy agrowłókniną, należy jednak pamiętać by po obfitych opadać śniegu sprawdzić czy tkanina się nie zapadła pod jego ciężarem.

LIŚCIE
Suche i pozbawione chorób liście możemy wykorzystać by zabezpieczyć posadzone bulwy, cebulki i kłącza, które są wrażliwe na mrozy.
IGLAKI
Zalegający śnieg na drzewach iglastych wygląda pięknie, jednak może powodować ich deformacje. Jeżeli chcemy tego uniknąć, powinniśmy je związać by opadający śnieg nie zalegał na nich.
STROISZ
Gałązki drzew iglastych (które nie gubią igieł), czyli stroisz, doskonale się nadają na osłonięcie bylin oraz niskich krzewów. Nie tylko uchroni je przed mrozem, ale zabezpieczy również przed wiatrem i ciężkim śniegiem, który mógłby uszkodzić młode pędy.
NISKIE UPRAWY
Niskie rabaty, kwietniki oraz warzywniki możemy okryć agrowłókniną. Pamiętajmy tylko by ją wzmocnić na brzegach (np. listwami), uchroni to agrowłókninę przed rozwianiem ją przez wiatr.
WIKLINOWE MATY
Drzewka, krzewy i rośliny zimozielone idealnie przed mrozem i wiatrem może zabezpieczyć wiklinowa mata. Dodatkowa korzyść z jej użytkowania jest taka, że gdy już ją podniszczymy, (po dwóch trzech latach), to można ją wrzucić do kompostownika.
DRZEWKA OWOCOWE
Takie drzewka owocowe jak np. jabłonie i śliwy, na zimę powinniśmy zabezpieczyć przed słońcem, które powoduje ich nadmierne nagrzewanie, pękanie kory i groźne choroby. Zwykle malujemy ich pień białą farbą, ale możemy zamiast malowania owinąć je białą agrowłókniną.

Nie zapominajmy by zimą również dokarmiać ptaki i inne zwierzęta, które bez naszej pomocy sobie nie poradzą.
Rośliny chronimy przede wszystkim przed mrozem a nie przed śniegiem. Dlatego nie strzepujmy puchowej kołderki z roślin, jeżeli nie jest ona za ciężka i im nie zagraża. Śnieg uchroni nasze rośliny przed przemarznięciem, więc nie jego powinniśmy się obawiać, lecz bezśnieżnych i mroźnych zim.
Przeczytaj również:
Najczęściej popełniane błędy w uprawie roślin ogrodowych
Wiosenne przymrozki, czy chronić przed nimi rośliny
Jak zwalczać szkodniki w ogrodzie?
Jak zabezpieczyć trawnik na zimę?
Rośliny ogrodowe kwitnące zimą

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!