Kawa arabska (Coffea arabica) należy do rodziny marzanowatych (Rubiaceae). Głównie pochodzi z rejonów Etiopii, Mozambiku i okolic Wielkich Jezior Afrykańskich. Kawa jest rośliną nie tylko ozdobną co uprawną. Od wielu dziesiątek lat spożywana niemal na całym świecie w postaci aromatycznego i pobudzającego napoju. Obecnie uprawiana jest w wielu krajach tropikalnych, gdzie stanowi ważną gałąź rolnictwa. Z powodu ładnych liści, owoców i pięknie pachnących kwiatów trafiła również do uprawy domowej jako roślina ozdobna.

Charakterystyka
Kawa w naturalnych warunkach jest krzewem dorastającym do 3-5 m wysokości. W warunkach domowych z reguły dorasta maksymalne do 2 metrów wysokości. Przeciętnie osiąga 80-100 cm. Późno się rozgałęzia. Liście ma barwy ciemnozielonej, błyszczące i nieco karbowane, lancetowate o długości 7-10 cm. Wyrastają po dwa naprzeciw siebie. Kwiaty ma drobne, gwiazdkowate o barwie śnieżnobiałej i ładnie pachnące. Wyrastają z kątów liści w trzecim lub czwartym roku uprawy. Okres kwitnienia przypada na okres letni. Owocem jest ciemnoczerwony, mięsisty pestkowiec zawierający dwa spłaszczone z jednej strony nasiona. Okres wegetacji i kwitnienia przypada od marca do września. Okres spoczynku trwa od października do lutego.

Wymagania i uprawa
Najlepszym stanowiskiem do uprawy będzie miejsce dobrze oświetlone, ale niebezpośrednio nasłonecznione. W okresie spoczynku zimowego optymalna temperatura 15-20 stopni. W okresie wzrosty wyższa nawet do 30 stopni. Ważne w okresie zimowym jest zapewnienie temperatury podłoża powyżej 16 stopni. Kawę należy chronić przed przeciągami. Podczas wegetacji podlewamy obficie, ale nie pozwalamy aby woda zalegała w podstawku. Wymaga dobrego drenażu. W okresie zimowym podlewamy oszczędniej, rzadziej, ale nie dopuszczamy do przeschnięcia bryły korzeniowej. Latem potrzebuje regularnego zraszania miękką wodą codziennie. Zimą oszczędniej, chyba że mamy dość suche powietrze w mieszkaniu to również zraszamy przynajmniej co 2-3 dzień. Do podlewania używamy miękkiej wody, najlepiej przegotowanej.
Od kwietnia do września nawozimy regularnie co tydzień, nawozami dla roślin kwaśnolubnych. Kawa nie toleruje wapnia. Rośliny wymagają podłoża dość kwaśnego, próchnicznego, zasobnego i przepuszczalnego na bazie torfu. Młode rośliny przesadzamy co roku na wiosnę tuż przed rozpoczęciem wegetacji do większych doniczek. Starsze rośliny przesadzamy rzadziej, ale wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi(około 2-3 cm).

Rozmnażanie
Kawę rozmnaża się głównie przez wysiew nasion. Nasiona należy zakupić od specjalistycznych firm. Nasiona wysiewamy wiosną do mieszanki torfu i piasku po 2-3 nasiona do doniczki. Wymagana temperatura do kiełkowania nasion to 24-26 stopni i wysoka wilgotność powietrza.
Choroby i szkodniki
Kawa jest dość odporną rośliną na choroby. Przy złych warunkach uprawy może zimą być atakowana przez tarczniki.
Zastosowanie
Nadaje się do dekoracji mieszkań, biur, salonów, itp.

Odmiany
Wyhodowano kilka odmian takich jak:
- Coffea arabica var. arabica
- Coffea arabica L. var. goiaba
- Coffea arabica L. var. laurina
- Coffea arabica L. var. maragogipe
- Coffea arabica L. var. mirta
- Coffea arabica L. var. mokka
- Coffea arabica L. var. polysperma
Przeczytaj również:
Cibora zmienna (Cyperus alternifolius)
Reo meksykańskie (Tradescantia spathacea)
Czym nawozić rośliny ogrodowe jesienią?
Uprawa i pielęgnacja wrzosów w ogrodzie
Kwiaty doniczkowe, które można postawić w łazience
Foto: Pexels i Pixabay

Witam serdecznie! Nazywam się Sebastian i jestem doświadczonym ogrodnikiem z ponad 25-letnim stażem. Moja pasja do roślin towarzyszy mi od najmłodszych lat. Już jako dziecko fascynowała mnie przyroda, a szczególnie bogactwo świata roślin, co naturalnie wpłynęło na wybór mojej ścieżki zawodowej. Ukończyłem szkołę branżową o profilu ogrodniczym, a od tego czasu konsekwentnie rozwijam swoją wiedzę i umiejętności. Ogrodnictwo to dziedzina dynamiczna i pełna wyzwań – stale pojawiają się nowe odmiany roślin, innowacje technologiczne oraz zaawansowany sprzęt. Mimo wieloletniego doświadczenia wciąż poszerzam swoje kompetencje, śledząc najnowsze trendy i zdobywając aktualne informacje. Przez lata miałem okazję pracować w różnych obszarach ogrodnictwa: – w szkółkach, zajmując się uprawą drzewek, krzewów liściastych, iglastych oraz bylin, – w szklarniach, gdzie specjalizowałem się w uprawie roślin doniczkowych, – w firmie zakładającej ogrody kompleksowo, od projektu po instalację systemów nawadniających. Dzięki tym doświadczeniom mogę nie tylko dzielić się wiedzą, ale również oferować wsparcie w zakładaniu i pielęgnacji ogrodów. Moim celem jest inspirowanie innych do tworzenia pięknych, funkcjonalnych przestrzeni, które przyniosą radość i harmonię. Zapraszam serdecznie do wspólnego odkrywania tajemnic ogrodnictwa!