Shadow

Forsycja: Kwiatowa zwiastunka wiosny

Forsycja jako jeden z nielicznych krzewów jest zwiastunem nadchodzącej wiosny. Krzew należy do rodziny Oliwkowate (Oleaceae). Natomiast rodzaj Forsycja (Forsythia) obejmuje 7 znanych gatunków pochodzących z Azji wschodniej i Europy południowej. W naszych warunkach klimatycznych nadają się do uprawy 3 gatunki. Są to: Forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia), F. zwisła (F. suspensa), F. koreańska (F. ovata). Należą do najpiękniejszych i bardzo lubianych krzewów ozdobnych ze względu na wczesne kwitnienie. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści. Krzewy w tym czasie obsypane są złotożółtymi, dzwonkowatymi kwiatami.

Forsycja (Forsythia) ogólna charakterystyka

Forsycje są krzewami o wysokości od 1,5 do 3 m w zależności od gatunku i odmiany. Pędy mają nagie, wewnątrz puste lub z blaszkowatymi przegrodami. Pączki zróżnicowane na liściowe i kwiatowe. Pączki kwiatowe przeważnie skupione obok siebie. Liście ułożone naprzeciwlegle, pojedyncze lub 3 – dzielne (u F. suspensa), nagie, piłkowane albo całobrzegie i wydłużone. Kwiaty obupłciowe o barwie żółtej, osadzone na krótkich szypułkach podpartych u nasady drobnymi 2-4 łuskami. Kwiaty w pęczkach po 2-6. Kielich z koroną 4 płatkowy. Płatki korony wąskie, wydłużone u podstawy zrośnięte. Kwiaty mają 2 pręciki. U forsycji występuje zjawisko heterostylii polegającej na tym, że u jednego okazu słupki mogą być dłuższe od pręcików a u drugich krótsze. Egzemplarze rozmnażane wegetatywnie zachowują cechy rośliny matecznej. System korzeniowy mają płytki i dość mocno rozbudowany w drobne korzonki. Owocem jest pękająca torebka składająca się z dwóch komór. Nasiona natomiast ma oskrzydlone i nieduże.

Forsycja: Kwiatowa zwiastunka wiosny

Forsycje należą do krzewów średnio wytrzymałych na mróz. Część gatunków i ich odmian często przemarza w czasie mroźniejszych zim. U najładniejszych odmian z grupy Forsycji pośredniej i zwisającej często przemarzają pąki kwiatowe a nawet starsze pędy.

Wymagania i uprawa

Krzewy wymagają gleb żyznych, wilgotnych o luźnej strukturze. Nie tolerują gliniastego i ciężkiego podłoża. Natomiast na zbyt suchych glebach rosną słabo a liście dość szybko więdną i zwisają. Ze względu na swój system korzeniowy, źle znoszą rosnące wokół rośliny o podobnej budowie korzeni oraz miejsc zadarnionych i zachwaszczonych. Ważne! Nie przekopujemy ziemi w obrębie krzewów. Jedynie możemy motykować i lekko spulchnić pazurkami.

Na prawidłowy rozwój krzewów korzystnie wpływa ściółkowanie podłoża pod roślinami oraz utrzymywanie stałej wilgotności podłoża. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu, szczególnie podczas długotrwałych okresów suszy. Forsycje mogą rosnąć od stanowiska zacienionego do słonecznego. Najlepiej prezentują się jednak na wystawie słonecznej i osłoniętej przed mroźnymi wiatrami. Takie stanowisko powoduje, że krzewy najobficiej kwitną i pięknie się prezentują.

Forsycje dobrze znoszą przycinanie i zalecane jest co kilka lat odmładzać starsze krzewy. Corocznie wycinamy pędy przemarznięte i uszkodzone. W przypadku cięcia lekko formującego, zabieg wykonujemy dopiero po kwitnieniu, ponieważ pąki kwiatowe zawiązywane są w poprzednim sezonie.

Nawożenie stosujemy od marca do końca września, nawozami wieloskładnikowymi. Co drugi rok możemy zastosować dobrze rozłożony obornik lub obornik granulowany.

Forsycja: Kwiatowa zwiastunka wiosny

Rozmnażanie

Krzewy forsycji rozmnażamy wyłącznie wegetatywnie przez sadzonki zdrewniałe. Sadzonki pobiera się w grudniu o długości 15-20 cm i umieszcza w lekko wilgotnym piasku. Wiosną wysadzamy do gruntu. Możemy również od razu posadzić przygotowane sadzonki do doniczek wypełnionych mieszanką ziemi i piasku w proporcji 1:1. Doniczki albo dołujemy w ogrodzie, albo przechowujemy w piwnicy w dodatniej temp. Drugim sposobem rozmnażania są odkłady. Przyginamy środek wybranej gałązki do ziemi w przygotowany wcześniej rowek i przysypujemy kilkucentymetrową warstwą ziemi. Dość szybko się ukorzeniają.

Choroby i szkodniki

Forsycje są dość odpornymi roślinami, ale nawet je mogą dosięgnąć choroby i szkodniki. Czasami może zostać porażona bakteryjną plamistością liści, którą zwalczamy poprzez zastosowanie oprysku Miedzianem 50 WP. Oprysk wykonujemy co 2 tygodnie aż do ustąpienia objawów. Kolejną chorobą atakującą forsycje jest mączniak prawdziwy. Czasami krzewy porażane są przez rdzę, chorobę grzybową objawiającą się rdzawo – pomarańczowymi plamami. Natomiast najpopularniejszym szkodnikiem atakującym forsycje są mszyce.

Forsycja: Kwiatowa zwiastunka wiosny

Zastosowanie

Forsycje znajdują wszechstronne zastosowanie w zieleni miejskiej, osiedlowej, parkach i przydomowych ogrodach. Krzewy możemy wykorzystać do nieformowanych żywopłotów, szpalerów. Pięknie wyglądają jako solitery na trawnikach. Ładnie prezentują się sadzone na tle krzewów iglastych i liściastych zimozielonych.

Gałązki forsycji z pąkami kwiatowymi, możemy ściąć zimą i wstawić do wazonu z wodą. Ścięte w styczniu zakwitają po 3-4 tygodniach, w lutym po 2-3 tyg.

Gatunki w uprawie

Jak wcześniej wspominałem w uprawie zastosowanie mają 3 gatunki forsycji.

Forsycja zwisła (Forsythia suspensa)

Forsythia suspensa
Autorstwa KENPEI – KENPEI’s photo, CC BY-SA 3.0, Link

Forsycja ta dorasta do wysokości 3 m i jest dość szerokim, gęstym krzewem z długimi, wiotkimi, zwisającymi pędami i gałązkami. Pędy wewnątrz puste, w węzłach przerywane poprzeczną przegrodą. Liście pojedyncze a na długopędach 3 listkowe o długości 3-10 cm i piłkowane. Kwiaty typowo złotożółte o średnicy 2-3 cm. Torebka nasienna gęsto brodawkowata o długości do 1,5 cm.

W uprawie reprezentowana jest przez dwie odmiany botaniczne:

  • var. Fortunei – odm. Fortune’a jest krzewem o gałęziach bardziej wyprostowanych w początkowej fazie wzrostu, u starszych roślin łukowato zwisające o luźnym pokroju. Liście pojedyncze, ostro piłkowane. Na długopędach 3 klapowe, jajowato wydłużone długości 4-7 cm i szerokości 2,5-4,5 cm. Liście na górnej stronie blaszki liściowej o barwie żywo zielonej od spodu szarozielone. Kwiaty żółte, osadzone po 1-2 wzdłuż pędów. Najczęściej występuje w Chinach.
  • var. sieboldii – odm. Siebolda jest krzewem o silnie zwisających pędach, które stykają się z ziemią, wskutek czego pędy ukorzeniają się i szeroko rozrastają. Liście pojedyncze, na długopędach 3 klapowe, szeroko jajowate i długości 4-6 cm. Kwiaty dzwonkowate, długoszypułkowe, pojedynczo stojące, lecz bardzo liczne. Występuje naturalnie w Japonii skąd została sprowadzona do Europy.

Istnieją również odmiany uprawne, lecz nie przewyższają wartością odmian botanicznych. Znane są odmiany: 'Atrocaulis’ o ciemnobrązowej korze i liściach w młodym wieku o barwie czerwonobrązowej. Niestety słabo kwitnie, 'Variegata’ odmiana pstrolistna z liśćmi pokrytymi żółtymi plamami, kwiatami o barwie ciemnożółtej, również kwitnie słabo.

Forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia)

Forsythia intermedia
Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Gatunek jest mieszańcem F. suspensa i F. Viridissima (F. zielona), który został znaleziony w 1878 roku w ogrodzie botanicznym w Getyndze. Krzewy wysokości około 2-3 m i szerokim rozłożystym pokroju i pędach początkowo wyprostowanych, później na końcu zwisających. Długopędy barwy oliwkowożółtej i lekko kanciaste. Liście pojedyncze eliptyczne lub wąsko-jajowate, na długopędach 3-listkowe od połowy długości ząbkowane. Na górnej stronie blaszki liściowej o barwie ciemnozielonej i trochę błyszczące, a od spodu nieco jaśniejsze. Długości około 6-8 cm i szerokości 2-3,5 cm. Trójlistkowe mniejsze od pojedynczych. Kwiaty po 2-3 w pęczkach, bardzo liczne o barwie intensywnie żółtej. Utrzymują się na krzewach długo do 3 tygodni.

W Polsce znane są starsze odmiany bardziej wytrzymałe na mrozy:

  • Densiflora – odm. gęstokwiatowa o wzniesionym pokroju i zwisających gałązkach. Kwiaty o barwie jasnożółtej, duże, o szerokich, płasko rozpostartych płatkach i długich słupkach, gęsto skupione na pędach.
  • Primulina – odm. pierwiosnkowa o pokroju wyprostowanym. Liście powyżej środka ostro ząbkowane. Kwiaty jasnożółte, bardzo liczne z płatkami odstającymi i krótkimi słupkami.
  • Spectabilis – odm. okazała o dość szerokim rozgałęzieniu i wysokości do 2,5 m. Kwiaty o barwie ciemnożółtej, duże z szerokimi płatkami o podwiniętym brzegu, 5-6 płatkowe i gęsto osadzone na pędzie. Kwitnie nieco później niż inne odmiany i na dodatek jest to najpiękniejsza odmiana z tego gatunku.
  • Vitellina – odm. ciemnożółta o silnym wzroście i osiągająca do 3 m wysokości. Pędy wyprostowane, u starszych osobników wierzchołki pędów zwisające. Kwiaty ma małe ciemnożółte, liczne długości do 3 cm o skręconych i odstających płatkach i długich słupkach.

W uprawie można spotkać odmiany z Ameryki Północnej takie jak: 'Arnold Giant’, Beatrix Farrand’,’Spring Glory’, Arnold Dwarf’, lecz odmiany te w naszych warunkach przemarzają i słabo kwitną.

Forsycja koreańska (Forsythia ovata)

Forsycja koreańska

Krzewy tego gatunku osiągają wysokość do 1,5 m, rzadko ugałęzione o pokroju luźnym i szeroko rozrastający się. Pędy o barwie jasnoszarej, okrągłe o rdzeniu komorowo podzielonym. Liście szerokojajowate lub prawie okrągłe, całobrzegie lub nieznaczenie piłkowane o długości 5-7 cm. Kwiaty jasnożółte, krótkoszypułkowe, niewielkie i osadzone pojedynczo lub po 2 razem na pędzie. Płatki szerokie i rozchylone. Kwitnie bardzo wcześnie, bo już w marcu-kwietniu. Naturalnie występuje w Korei. W Polsce gatunek dość mało znany i najmniej ozdobny, lecz najbardziej wytrzymały na mrozy.

Znane najbardziej ozdobne odmiany z hodowli w Polsce to mieszańce Forsycji koreańskiej z odmianami Forsycji pośredniej.

  • Fonntana – odmiana powstała z krzyżowania F. ovata x F. intermedia 'Vitellina’, krzew silnie rosnący, osiągający 2-2,5 m wysokości, mający sztywne i wyprostowane gałęzie. Kwiaty o barwie ciemnożółtej, duże o szerokich, rozchylonych płatkach. Kwitnie obficie wcześnie bo już w marcu i kwietniu. Odporna na mróz.
  • Helios – odmiana (F. ovata x F. intermedia 'Vitellina’) dość silnie rosnąca o wysokości do 2 m, gęsto ugałęziona i szerokiej kulistej koronie. Kwiaty o barwie ciemnożółtej, o wyprostowanych i nieco skręconych płatkach. Kwitnie wcześnie, obficie i długo bo aż do 3 tygodni. Odporna na mrozy.
  • Kanarek – odmiana (F. ovata x F. intermedia 'Spectabilis’) dość silnie rosnąca i osiągająca wysokość do 2 m i prosto wzniesionych, sztywnych gałęziach. Kwiaty o barwie jasnożółtej o szerokoeliptycznych płatkach. Kwitnie obficie i wcześnie w marcu. Odporna na mrozy.
  • Maluch – odmiana (F. ovata x F. intermedia) niska i słabo rosnąca do wysokości 1 m, o zwartym i regularnym pokroju. Liście drobne i wąskie. Kwiaty małe, drobne, gęsto osadzone na cienkich gałęziach. Kwitnie wcześnie i bardzo obficie. Odporna na mróz.

Przeczytaj również:

Milin amerykański Campsis radicans

Piwonia chińska (Paeonia lactiflora)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *