Zimowanie fuksji w domu oraz na zewnątrz. Jakie są skuteczne metody? Fuksje to jedne z najpiękniejszych roślin rabatowych, często też możemy zobaczyć je rosnące na balkonach lub tarasach w donicach. Są niewątpliwą ozdobą otoczenia w którym rosną. W naszym klimacie zimy nie sprzyjają tym roślinom, dlatego na zimę powinniśmy je odpowiednio przezimować. Jeżeli w odpowiedni sposób je zabezpieczymy, to w następnym roku jeszcze piękniej zakwitną.

ZIMOWANIE FUKSJI W SZKLARNI
Znakomitym sposobem na zimowanie fuksji jest przeniesienie rośliny do szklarni lub oranżerii. Jednak niewielu z nas ma taką możliwość. Jeśli jednak mamy taką możliwość pamiętajmy, aby tak przechowywanym fuksją w jasnych pomieszczeniach nie obrywać liści. Temperatura tam powinna wynosić od trzech do ośmiu stopni. Jeżeli zdarzy się że przez krótki czas będą narażone na niższą temperaturę, nie powinniśmy się martwić. Przejściowo fuksje znoszą także lekkie spadki temperatury.

ZIMOWANIE FUKSJI W PIWNICY LUB GARAŻU
Jeżeli zimujemy fuksje w garażu lub piwnicy, powinniśmy pamiętać że temperatura tam nie powinna przekraczać 10 ºC. Przed zimowaniem przycinamy rośliny i pozbawiamy je wszystkich liści. Nie możemy zapomnieć o ich podlewaniu, robimy to jednak bardzo rzadko nie doprowadzając do całkowitego wyschnięcia bryły korzeniowej. Pamiętajmy by podczas zimowania znacznie ograniczyć ich podlewanie i całkowicie odstawić nawożenie. Im dni stają się dłuższe, tym temperatura w której zimują fuksje może być wyższa. Już od początku lutego możemy zacząć stawiać je w cieplejszych miejscach.

ZIMOWANIE FUKSJI POD KOPCEM W ZIEMI
Jest to najmniej rozpowszechniony a zarazem wydawać się może najprostszy sposób na zimowanie fuksji, szczególnie dla tych którzy nie maja wolnego odpowiedniego pomieszczenia by móc je przezimować w domu. Aby przezimować fuksję w kopczyku powinniśmy przyciąć nasze roślinki do wysokości ok. 20-30 cm. Następnie na działce lub w ogrodzie wykopujemy dołek (na głębokość ok. 60 cm). W tak przygotowanym dołku ustawia się doniczki z fuksjami. Następnie pomiędzy i na rośliny rozsypujemy kilkucentymetrową warstwę słomy oraz suchych liści. Tak zabezpieczone przed mrozem rośliny powinniśmy przykryć np. deskami i plandeką (dzięki temu unikniemy zalania roślin deszczem) A na deski i plandekę usypujemy niewielki kopczyk ziemi. Na początku marca odkopujemy rośliny, odcinamy białe odrosty, podlewamy, nawozimy i przygotowujemy do nadchodzącej wiosny.
Przeczytaj również:
Pielęgnacja roślin iglastych rosnących w donicach zimą
Które rośliny wykopujemy przed zimą
Jak chronić rośliny przed zimą i mrozami?
Jak przygotować ogród i oczko wodne na zimę

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!