Shadow

Rhipsalidopsis, czyli kaktus wielkanocny

Tak jak symbolem Bożego Narodzenia jest Szlumbergera , czyli tak zwany kaktus bożonarodzeniowy, tak symbolem Świąt Wielkanocnych jest Rhipsalidopsis, czyli kaktus wielkanocny. Są to bardzo podobne do siebie rośliny, które oprócz małych detali odróżnia to że pierwsza z nich zakwita w okolicach Bożego Narodzenia a druga Wielkanocy. Aby jednak zakwitł nam na Wielkanoc musimy pamiętać o kilku ważnych detalach, najważniejszy z nich to stan spoczynku rośliny zimą.

Kaktus wielkanocny
Rhipsalidopsis, czyli kaktus wielkanocny

Uprawa

Kaktus wielkanocny najlepiej czuje się, gdy ma przepuszczalne podłoże. Możemy zakupić dla niego specjalną ziemię dla kaktusów lub przygotować podłoże samemu, mieszając w skali 3:1 ziemię uniwersalną z piaskiem. Najważniejsze by podłoże było przepuszczalne. Chociaż lubi stanowiska słoneczne to nie powinniśmy stawiać go bezpośrednio na słońcu. Najlepiej więc ustawić doniczkę w niewielkiej odległości od parapetu południowego lub zachodniego. Podczas kwitnienia optymalna temperatura dla rośliny to 20 stopni, podczas spoczynku zdecydowanie preferuje bardziej chłodną temperaturę, jednak nie powinna ona spadać poniżej 10 stopni.

Przeczytaj również: Grudnik (szlumbergera), czyli kaktus bożonarodzeniowy

Podlewanie

Rhipsalidopsis lubi regularne podlewanie, oczywiście wyjątkiem jest stan spoczynku. Jednak nie powinniśmy jej przelewać. Jeżeli zobaczymy że jej liście zaczynają nieco się marszczyć, jest to zdecydowanie znakiem że roślina potrzebuje wody. Nie powinniśmy również zapominać o częstym spryskiwaniu liści bowiem Rhipsalidopsis lubi wysoką wilgotność powietrza.

Przeczytaj również: Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne roślin doniczkowych

Rhipsalidopsis
Rhipsalidopsis

Spoczynek

Zarówno kaktus bożonarodzeniowy, jak i wielkanocny aby zakwitł potrzebuje przejść okres spoczynku. Wielkanocny by zakwitł w okresie wiosennym stan spoczynku przechodzi zimą, od listopada do stycznia. Na ten okres powinniśmy przenieść roślinę do nieco chłodniejszego, ale jasnego pomieszczenia. Na ten czas zaprzestajemy ją nawozić jak również regularnie podlewać. Jednak nie dopuśćmy do tego by nam wyschła w proch. Gdy zaczną pojawiać się pąki przenosimy ją z powrotem do cieplejszego pomieszczenia i rozpoczynamy nawożenie oraz podlewanie. Po tej przeprowadzce nie należy już przenosić rośliny, ponieważ kolejna zmiana miejsca mogłaby wpłynąć na opadanie pąków.

Przeczytaj również:

Skrzydłokwiat, jak o niego dbać by kwitł niemal cały rok

Zamiokulkas zamiolistny – uprawa i pielęgnacja

Uprawa i pielęgnacja pieniążka (Pilea peperomioides)

Foto: Pexels i Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *