Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) to niezwykle piękna, egzotyczna i wiecznie zielona roślina, do tego jest dość łatwa w uprawie. Nic więc dziwnego, że coraz częściej gości w naszych domach. W naturalnych warunkach, monstery występują w Indiach Zachodnich i Ameryce Środkowej. Natomiast gatunek, który opisze dzisiaj pochodzi z Meksyku.

GDZIE NAJPIĘKNIEJ SIĘ PREZENTUJE
Roślina ta lubi stanowiska jasne i półcieniste, niezbyt dobrze natomiast rośnie w pełnym słońcu. Idealnie udekoruje biuro jak również będzie pięknym dodatkiem w mieszkaniu. Jeżeli mamy duży salon z pewnością doda mu nieco estetycznego uroku. Latem idealnie udekoruje również nasz taras lub balkon.
Przeczytaj również: Najczęściej popełniane błędy w uprawie roślin doniczkowych

WYMAGANIA I UPRAWA
Najwłaściwsze dla monstery będzie podłoże torfowe, jednak można również ją uprawiać w dobrej ziemi ogrodowej. Najważniejsze by ziemia była pulchna i lekka. Pamiętajmy o przesadzaniu rośliny. Młode okazy przesadzamy co roku, starsze w zależności od ich tępa wzrostu. Rozmnażać monsterę nie jest trudno, wystarczy do tego odcinek łodygi z pąkiem lub sadzonka wierzchołkowa. Jeżeli zadbamy o dużą wilgotność powietrza, z pewnością przybliży nas to do sukcesu w wyhodowaniu nowej rośliny. Monstery nie lubią dużych chłodów ani też upałów, idealna dla nich temperatura powietrza to 18-22 stopnie, minimalna to 10 stopni.
Przeczytaj również: Dlaczego marnieją nam rośliny

PODLEWANIE I NAWOŻENIE
Nie powinniśmy zbyt często jej podlewać, zimą wystarczy raz na tydzień, natomiast latem dwa razy na tydzień. Monsterę powinniśmy nawozić co dwa tygodnie, w czasie zimy wstrzymujemy się jednak z jej nawożeniem. Jeżeli roślina będzie stała w półcieniu, powinniśmy nawozić ja rzadziej. Najlepszym nawozem dla monstery będzie biohomus, lub dobry nawóz dla roślin zielonych.
CHOROBY I SZKODNIKI
Szkodniki – Największymi szkodnikami jakie mogą pojawić się na tej roślinie to wełnowce i przędziorek chmielowiec. Wełnowców możemy się pozbyć poprzez przecieranie liści monstery ściereczką nasączoną roztworem z oleju rzepakowego z alkoholem. Natomiast przędziorków możemy się pozbyć spryskując roślinę wodą z płynem i czosnkiem.
Zgnilizna pędów i podstawy pędu, to groźna choroba . Powoduje ona gnicie oraz żółknięcie liści oraz gnicie korzeni. Bardzo często pomocne w tej chorobie jest po prostu przesadzenie rośliny.
Plamistość liści – To bardzo rzadka dolegliwość która sprawia że liście zaczynają pokrywać się ciemnobrązowymi plamami a następnie kruszyć się. Choroba ta jest spowodowana grzybem, należy przy jej objawy sięgnąć po silne środki chemiczne.

Przeczytaj również:
Kiedy należy przesadzać rośliny doniczkowe?
Kwiaty doniczkowe, które można postawić w łazience
Kwiaty doniczkowe bezpieczne dla kota
Kwiaty doniczkowe, których powinni unikać posiadacze kotów
Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą
Foto: Pexels i Pixabay

Cześć! Mam na imię Artur i jedną z moich największych pasji są rośliny – ich uprawa oraz zgłębianie tajników wiedzy na temat ogrodnictwa oraz uprawy roślin doniczkowych. Aby dzielić się moją pasją i wiedzą z innymi, postanowiłem pisać artykuły na stronę internetową Stacja Ogród. Jest to oficjalna strona firmy świadczącej profesjonalne usługi ogrodnicze. Każdy mój artykuł jest dokładnie weryfikowany pod kątem merytorycznym przez doświadczonych ogrodników pracując w firmie ogrodniczej „Stacja Ogród”. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz tam rzetelne i praktyczne porady, które pomogą Ci w pielęgnacji własnego ogrodu. Zapraszam serdecznie na naszą stronę internetową oraz na profil na Facebooku i grupę o tej samej nazwie – Stacja Ogród. Stwórzmy tam miejsce, gdzie wspólnie będziemy dzielić się inspiracjami, doświadczeniami i pasją do ogrodnictwa. Do zobaczenia!