Shadow

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria)

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria)

Perukowiec podolski jest gatunkiem należącym do rodzaju Perukowiec (Cotinus) z rodziny Nanerczowate (Anacardiaceae). W stanie naturalnym występuje od południowo-wschodniej Europy do Chin i Himalajów. Perukowiec w Europie znany w uprawie już od XVII wieku.

Charakterystyka

W naszych warunkach uprawiany jako krzew lub niewielkie drzewko, silnie rozgałęzione o wysokości 3-4 m. Pędy o drewnie barwy żółtej, zawierające sok o ostrym zapachu. Ulistnienie na pędach skrętoległe, liście szerokoeliptyczne, pojedyncze, całobrzegie i nagie. U nasady klinowate a na wierzchołku zaokrąglone o długości 3-8 cm, od spodu sinozielone. Liście w okresie jesiennym przebarwiają się na kolor czerwono-pomarańczowy lub żółty a następnie opadają.

Cotinus kwiatostan
Jerzy Opioła (Poland), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Roślina jest poligamiczna co oznacza, że w obrębie wiechy znajdują się kwiaty męskie i obupłciowe oraz niedorozwinięte. Kwiaty drobne, zielonkawożółte, zebrane w duże, luźne szczytowe wiechy. Kwitnie pod koniec maja. Po przekwitnieniu szypułki kwiatów niedorozwiniętych i męskich pokrywają się szaroróżowymi lub purpurowymi piórkowatymi włoskami, gęsto pokrywającymi kwiatostan, czyniąc go puszystym i niezwykle efektownym. Owocami są suche pestkowce o długości do 4 mm, osadzone na długich szypułkach wśród pierzasto owłosionych rozgałęzień wiechy.

Perukowiec kwiaty

Uprawa

Perukowiec charakteryzuje się jako mało wymagający gatunek do warunków glebowych. Udaje się najlepiej na glebach gliniasto-piaszczystych, ciepłych i zasobnych w wapń. Również z powodzeniem można uprawiać krzewy na glebach lekkich i piaszczystych, ale nie kwaśnych. Znosi tymczasowe okresy suszy i odznacza się dużą wytrzymałością na niskie temperatury. Krzewy wymagają stanowisk słonecznych. Nie rośnie najlepiej w dużym zacienieniu.

Rozmnażanie

Krzewy rozmnażamy przez wysiew nasion, sadzonki zielne i korzeniowe oraz przez odkłady. Ziemia do ukorzeniania to mieszkanka torfu odkwaszonego z piaskiem w proporcji 1:1.

Perukowiec liście

Perukowiec podolski i jego odmiany

Odmiany głównie różnią się zabarwieniem liści i owocostanami. Do najbardziej znanych odmian należą:

Purpureus – odmiana purpurowa, o liściach zielonych, owocostanach pięknie zabarwionych na kolor purpurowy,

Rubrifolius – odm. czerwonolistna, o liściach ciemnoczerwonych w okresie wiosennym, starsze liście czerwonawe i owocostanach koloru czerwonego,

Royal Purple – odm. o liściach koloru purpurowego przez cały okres wegetacji,

Golden Lady – odmiana o pięknym, złotożółtym ulistnieniu, które jesienią przybiera pomarańczową barwę. W lipcu roślinę dodatkowo zdobią kremowo-różowe kwiatostany (owocostany).

Perukowiec o białych owocostanach

Choroby i szkodniki

Najczęściej atakowany jest przez chorobę grzybową werticiliozę w przypadku osłabionych roślin. Choroba objawia się zmianą koloru blaszki liściowej na szaro-zieloną oraz więdnięciem liści. Grzyb atakuje przeważne latem, kiedy ziemia jest nagrzana. Przedostaje się przez system korzeniowy. Należy wyciąć porażone pędy do zdrowej tkanki a następnie opryskać dokładnie krzewy preparatem Topsin M 500 SC oraz zlać preparatem glebę wokół rośliny. Zabieg powtarzamy po 14 dniach.

Zastosowanie

Krzewy nadają się do nasadzeń w parkach, skwerach i zieleni osiedlowej, sadzone pojedynczo lub w grupach. Pięknie prezentują się w przydomowych ogrodach sadzone pojedynczo w reprezentatywnym miejscu.

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.