Shadow

Roślinne wyspy, sposób na oczko wodne…

Roślinne wyspy to nie tylko ozdoba naszych oczek wodnych ale również naturalne oczyszczacze wody. Pływająca wyspa nie tylko doda uroku w oczku wodnym, ale również spełni wiele funkcji przyrodniczych. Oczyszcza bowiem wodę z nadmiaru azotu i fosforu. Rośliny, które zdecydujemy się posadzić na naszej wyspie nie muszą być posadzone na usypanej ziemi, możemy umieścić ją w specjalnej konstrukcji pływającej po wodzie.

Rośliny na wyspie

Rośliny posadzone na wysepkach, nie tylko będą oczyszczać wodę ale mogą również stać się istotnym elementem dekoracyjnym naszego ogrodu. Możemy też posadzić na niej rośliny o intensywnym zapachu, nie tylko sprawią że nasz zbiornik wodny nabierze uroku ale wypełnią nasz ogród pięknymi zapachami. Rośliny dekorujące wodne wyspy, pobierają składniki odżywcze prosto z wody. Dlatego do zagospodarowania takiej wyspy, bardzo ważny jest dobór odpowiedniej roślinności.

Jeżeli chcemy by nasza wysepka nie tylko ładnie wyglądała ale napełniała powietrze cytrusowym zapachem powinniśmy na niej posadzić Mięte wodną

Mięta wodna
I, Jörg Hempel, CC BY-SA 2.0 DE, via Wikimedia Commons

Rośliną, która doskonale oczyści nasze oczko wodne będzie Niezapominajka błotna

Niezapominajka błotna
I, Jörg Hempel , CC BY-SA 2.0 DE, via Wikimedia Commons

Bardzo efektowną rośliną na naszej wyspie będzie Bobrek trójlistkowy

Bobrek trójlistkowy
Alvaroizuzquiza, Public domain, via Wikimedia Commons

Rośliną, która będzie nie tylko pięknie się prezentowała, ale dzięki swoim nektarodajnym kwiatkom przyciągnie do naszego ogrodu motyle, będzie Krwawnica pospolita. Doskonale ponadto filtruje wodę.

Krwawnica pospolita
Krwawnica pospolita

Piękna i stylu naszemu oczku wodnemu z pewnością dodadzą unoszące się na nim lilie wodne. Najlepiej je sadzić w pojemnikach. Mogą to być kosze (dostępne w sklepach ogrodniczych) bądź inne naczynia, np. wiadra, w których powinniśmy wykonać kilka otworów. Dzięki temu korzenie będą miały stały dostęp do świeżej wody.

Lilia wodna
Lilia wodna

Pływająca wyspa natlenia oraz zacienia wodę w zbiorniku – szczególnie ważne dla ryb. Większe wyspy stają się miejscami odpoczynku zwierząt wodnych, gniazdowania ptaków itp. Jeżeli jednak myślimy o zwierzętach w naszym oczku wodnym, musimy pamiętać by było ono dostatecznie duże i głębokie. Jeżeli jego głębokość wynosi do 1,2 metra, a powierzchnia do 3 m2, będziemy zmuszeni przenieść rybki na zimę do pojemnika ustawionego w chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze rzędu od 0 do 8°C. W tym zimowym pojemniku, baseniku, czy wannie również zainstalować musimy urządzenie napowietrzające.

Tekst: Artur Rarok

Logo bez tła Stacja Ogród

Zostań ogrodowym ekspertem! 🌿

Chcesz mieć zawsze świeże pomysły na swój ogród?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj co tydzień:

Praktyczne porady ogrodnicze 🛠️

Inspiracje na piękne aranżacje 🌸

Informacje o nowych roślinach i trendach 🌱

Zapisz się już teraz! To proste i bezpłatne! Nie przegap żadnej rośliny, która odmieni Twój ogród!

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.